Jeżeli jesteś posiadaczem wymarzonego miejsca do zamieszkania na poddaszu, lub posiadasz świetną lokalizację pod inwestycję, warto zwrócić uwagę, jakie czyhają na nas zagrożenia, związane z adaptacją poddasza i na co należy zwrócić uwagę? Mieszkanie na poddaszu to nic innego jak dosłowne mieszkanie “pod dachem” Poniżej przedstawiamy najważniejsze porady i wskazówki w jaki sposób powinna przebiegać prawidłowa adaptacja poddasza

Najważniejsza jest konstrukcja dachu

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stan więźby dachowej, która znajduje się na naszym strychu. Konstrukcja dachu jest wspólną częścią całego domu, zatem za jej stan musi odpowiadać cała wspólnota lub właściciel budynku. Jeżeli strop jest odkryty, zdecydowanie należy poradzić się w kwestii budowy znajomego konstruktora. Dodatkowo poszycie dachu, również należy do elementów części wspólnych. Zatem tak samo należy zwrócić uwagę, na konstrukcję tego miejsca i w jakim stanie jest całe poszycie dachowe, głównie wierzchnia warstwa dachu. Kolejną ważną kwestią do rozpoznania jest temat termoizolacji. Tutaj wszystkie koszty związane z dodatkową modernizacją pokrywa nabywca, czyli my. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto przeznaczać na ten cel odpowiednie środki, to nie należy się zbyt długo wahać. Brak izolacji będziemy odczuwać zarówno, gdy jest ciepło i gdy jest zimno. Termoizolacja mieszkania na poddaszu zwłaszcza latem, też jest bardzo ważną kwestią, chodzi o to, że podczas intensywnych upałów, brak termoizolacji powoduje, iż na poddaszu można się dosłownie “ugotować”. W okresie zimowym,gdzie temperatura w nocy spadać może do -20 stopni, bardzo mocno możemy odczuwać wysokie rachunki za ogrzewanie z racji ucieczki ciepła. Trzeba pamiętać, że zawsze ciepło unosi się do góry, dlatego w tym wypadku ciepło ucieka właśnie dachem. Aby zaczerpnąć szczegółowych informacji o stanie dachu, czy też wspomnianych powyżej elementach, których nie widać gołym okiem, najlepiej udać się do zarządcy budynku z pytaniem czy i kiedy planowane będą remonty dachu. Jeśli były one niedawno wykonywane, to należy ustalić co dokładnie zostało zrobione. Warto też zaczerpnąć informacji naszego przyszłego sąsiada, który mieszka na tym samym poziomie. Jeżeli chodzi o dokładne wykorzystanie możliwości naszego poddasza, dobrze jest sprawdzić, czy budynek znajduje się pod obserwacją konserwatorską. Jeżeli w planach mamy możliwość umieszczenia centrali klimatyzacyjnej na dachu bądź chęć stworzenia dodatkowego oświetlenia za pomocą świetlików czy też okien dachowych, może nam to dodatkowo utrudnić sprawę.

Antresola-świetne rozwiązanie na wykorzystanie przestrzeni

W następnym etapie warto zwrócić uwagę na powierzchnię naszego planowanego mieszkania. Ważną kwestią są szczegółowe informacje o powierzchni użytkowej, czy całkowitej. Patrząc na sam rzut mieszkania z góry, możemy się nie zorientować gdzie występują miejsca z małą wysokością. Zazwyczaj mamy nad sobą dach ze spadkiem, i dlatego skosy mogą nam skutecznie pokrzyżować plany wykorzystania pełnej powierzchni. Przy licznych skosach warto jest zaczerpnąć fachowej porady architekta wnętrz, który dostosowując projekt do Twoich potrzeb może “sprytnie” wykorzystać potencjał naszej nieruchomości. Nie należy się zbytnio przejmować, bowiem większość mieszkalnych poddaszy, posiada skosy, które można sprytnie wykorzystać m.in. na funkcjonalne schowki. Dobrym rozwiązaniem będzie mieszkanie dwupoziomowe. Dlatego, aby w pełni wykorzystać potencjał poddasza, np. w kamienicy, warto również dokładnie zmierzyć wysokość pomieszczenia. Jeżeli wysokość nam na to pozwala, w wielu przypadkach, możemy śmiało zrobić z poddasza mieszkanie dwupoziomowe. Antresola zbudowana w wysokim mieszkaniu to bardzo dobre rozwiązanie na uzyskanie dodatkowej powierzchni. Możemy tu urządzić wiele miejsc np: sypialnię, schowek albo pokój do pracy. Antresola coraz częściej pojawia się także w projektach nowych domów jednorodzinnych jako interesujące rozwiązanie przestrzenne, i to przede wszystkim najważniejszą rolę odgrywają ciekawe efekty przestrzenne we wnętrzu. Przestrzeń na górze łączy się razem z przestrzenią na dole, dodatkowo półpiętro równocześnie dzieli i łączy. Jest to duży plus, bowiem domownicy i goście zyskują nowe perspektywy widokowe w naszym mieszkaniu. Salon również można oglądać także z góry, dodatkowo z antresoli nie widać wszystkich pomieszczeń na dole, ale też i z parteru widoczny jest tylko fragment górnej kondygnacji. To bardzo ważna zaleta, dlatego, że to, co jest niecałkowicie widoczne,zostaje przysłonięte balustradą, Otwarte schody oraz balustrada mogą być atrakcyjnymi elementami wnętrza. Miłośnicy zieleni znajdą tu dobre miejsce dla swoich roślin pnących.

Podsumowując, jeżeli już decydujemy się na wybór mieszkania na poddaszu niewątpliwie musimy liczyć się z licznymi możliwościami modernizacyjnymi. Aby ustrzec się przed zagrożeniami związanymi z mieszkaniem pod dachem, należy zawczasu przeanalizować temat pod kątem technicznym. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze mieszkanie będzie nam służyć przez lata w sposób bezpieczny i komfortowy. Z pewnością mieszkanie na ostatnim piętrze będzie miało swój klimat, zaintryguje Twoich gości, a w przypadku sprzedaży wzbudzi zainteresowanie potencjalnych kupców. Adaptacja mieszkania na poddaszu oznacza również wybór odpowiedniego wystroju. W tym przypadku warto rozpocząć współpracę z profesjonalnym projektantem wnętrz już na samym początku prac. Poddasze ma swoje zalety i wady, dlatego zdecydowanie trzeba być miłośnikiem tego typu przestrzeni, by w pełni docenić ich urok. Trudno jednak znaleźć osoby, które wybierając mieszkanie na poddaszu szybko się wyprowadziły.Z pewnością wygrają piękne widoki, przestronność i niepowtarzalny klimat skosów, które przysłonią wszelkie niedogodności.