Bardzo dużo osób korzysta dzisiaj z wielu zabiegów SPA, upiększających nasze ciało. Parki wodne, to coraz popularniejsze miejsca, w których lubimy spędzać wakacje oraz ferie zimowe. To, co wyróżnia ośrodki SPA to fakt, że sezon trwa tam cały rok. Dlaczego właśnie nie urządzić w swoim ogrodzie „domowego” SPA i nie zbudować własnej sauny? W jaki sposób się do tego zabrać?. Do dziś dla wielu osób wybudowanie sauny w ogrodzie uchodzi za pewnego rodzaju awangardę, a właściciel za ekscentryka. Obecnie trend ten rozwinął się na tyle, że koszt budowy mamy nie stanowią już dla nas problemu, a zatem poznajmy najważniejsze wskazówki i porady na wybudowanie własnej sauny w ogrodzie.

Jak wybudować saunę własnoręcznie?

Pierwszym krokiem do zbudowania sauny własnej roboty jest z pewnością wybranie odpowiedniego miejsca oraz kształtu budynku. Możemy zdecydować się na niewielką saunę oraz taką z dodatkowym przedsionkiem. Obecnie w wielu sklepach producenci oferują wiele modeli różnych saun. Musimy pamiętać o tym, by budynek znajdował się w odpowiednim miejscu w naszym ogrodzie, osłoniętym przed wzrokiem sąsiadów. Warto zdecydować się na saunę z dwoma lub trzeba pomieszczeniami. Chodzi o to, żeby w jednym z nich dobrze było umieścić prysznic, by po skończonej „kąpieli” w saunie móc opłukać się zimną wodą. Zawsze możemy także zaprojektować saunę z przejściem bezpośrednio do domu. Nie zapominajmy, że różnica temperatur, która będzie panowała w saunie jak i na zewnątrz, może przyczynić się do przeziębienia organizmu, dlatego najlepiej nie budować sauny z dala od naszego domu, czy łazienki.

Budowa sauny – o czym warto pamiętać?

Niezwykle istotną kwestią jest sama konstrukcja, która powinna być wykonana z tylko z drewna. Jak wiadomo, wewnątrz sauny panuje bardzo wysoka temperatura, nagrzewająca różnorodne tworzywa. Drewno jest nie tylko odporne na wilgoć i nagrzewanie się, ale dobierając odpowiedni rodzaj, możemy cieszyć się eterycznymi olejkami zapachowymi, które będą unosiły się wewnątrz sauny. Jednymi z takich „zapachowych” drzew, które można wykorzystać do budowy sauny będą: jodła kanadyjska, świerk skandynawski, czy cedr. Musimy pamiętać, aby drewno było pozbawione dużej ilości żywicy oraz, by odpowiednio zaizolować wnętrze sauny. Do ogrzania sauny najczęściej wykorzystuje się piece elektryczne, które możemy kupić już za 700 zł. Niektórzy decydują się na zakup pieców na drewno, jednak użytkowanie tego rodzaju pieca, wiąże się z poświęceniem znacznej ilości czasu, gdyż przed każdą sesją należy go rozpalić i odczekać chwilę, nim sauna się nagrzeje. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie pieca elektrycznego, dlatego, że nie musimy mieć go ciągle włączonego, wystarczy go włączyć tylko na czas brania „kąpieli”, i w związku z tym, nie będzie on generował zbyt wysokich kosztów użytkowych.

Jaki jest koszt budowy sauny?

Jeżeli chodzi o wykończenie sauny, to najlepiej wyłożyć ją drewnianymi panelami, zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Pamiętajmy, by materiał na podłodze był odporny na poślizg. Ławki, na których będziemy się relaksować, również powinny być zbudowane z drewna, natomiast wszystkie metalowe części i elementy powinny być wykonane z innego tworzywa, i dodatkowo osłonięte materiałem, który się nie będzie nagrzewać. Jak już wspominaliśmy w artykule powyżej, musimy pamiętać o tym, że w saunie panuje niezwykle wysoka temperatura i bardzo łatwo można się poparzyć. Istotną kwestią przy budowie sauny jest fakt, żeby lepiej zrezygnować z zamków wewnątrz i na zewnątrz oraz szczelnie osłonić oświetlenie. Koszt budowy średniej wielkości sauny to wydatek rzędu 6 – 7 tys. zł. Jeżeli już zdecydujemy się na saunę z przedsionkiem lub prysznicem, cena może wzrosnąć do około 15-20 tys. zł. Nasza prywatna domowa sauna to świetna forma relaksu i łagodzenie codziennego stresu po ciężkim dniu. Sauna ma wiele właściwości zdrowotnych, przede wszystkim przebywając w saunie, spalamy tłuszcz, ale także hartujemy swoje ciało. Najlepszym rozwiązaniem będzie decyzja o budowie sauny u siebie w ogrodzie, wtedy możemy skorzystać z wielu przywilejów. Koszt budowy nie jest wtedy zbyt wielka, a gotowe materiały dzisiaj są dostępne w każdym sklepie budowlanym.

Jak należy korzystać z sauny?

Osoby, które planują budowę własnej sauny, powinny zapoznać się z najważniejszymi zasadami z jej korzystania. Jakie są najważniejsze zasady korzystania z sauny? Po pierwsze przed korzystaniem z sauny nie powinniśmy pić alkoholu ani spożywać posiłków, nie należy także z niej korzystać jeżeli jesteśmy głodni. Powinniśmy zmyć z siebie wszystkie kremy oraz cały makijaż, aby odetkać pory, a następnie wziąć najlepiej chłodny prysznic i wytrzeć się do sucha. Musimy również pamiętać o tym, że jeśli podczas pobytu w saunie poczujemy się niedobrze lub zrobi nam się słabo, powinniśmy natychmiast wyjść. Z sauny korzystamy tylko będąc nago lub owinięci specjalnym ręcznikiem bądź togą ze specjalnego materiału. Z sauny nie należy korzystać bezpośrednio przed ani po jakimkolwiek wysiłku fizycznym. Gdy wychodzimy z sauny powinniśmy pamiętać o tym, aby wziąć zimny prysznic, jednak pamiętajmy, że temperaturę wody powinniśmy obniżać stopniowo, tak, aby nie doznać szoku termicznego. Można także oblać się zimną wodą z beczki lub wejść do rzeki lub jeziora. Wiele osób w okresie zimowym, wybiega przed saunę i hartuje swoje ciało w śniegu. Podczas sesji w saunie należy cały czas się nawadniać. Gdy schłodzimy już nasz organizm po korzystaniu z sauny, powinniśmy odpocząć najlepiej w pozycji leżącej. Przerwa na odpoczynek pomiędzy kolejnymi wejściami do sauny powinna trwać przynajmniej 10 minut, a maksymalna ilość sesji nie powinna przekraczać 3 kolejnych wejść. Osoby z niskim ciśnieniem powinny stosować krótsze sesje, a najlepiej zawsze skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą.