Ile wartości dodaje instalacja słoneczna do nieruchomości? Coraz częściej konsumenci zastanawiają się nad analizą kosztów i korzyści domowych instalacji słonecznych, zwanych także systemami fotowoltaicznymi. Jeśli jeszcze nie sprzedałeś/kupiłeś nieruchomości z panelami słonecznymi, prawdopodobnie wkrótce to zrobisz, dlatego ważne jest, aby zrozumieć słabości branży i potencjalne korzyści dla właścicieli domów i inwestorów.

Obecnie przykładowo w samym USA mają 2 miliony instalacji fotowoltaicznych mieszkalnych i komercyjnych, w porównaniu z 1 milionem trzy lata temu, według Solar Energy Industries Association. Oczekuje się, że do 2021 r. Całkowita kwota wyniesie 3 miliony.

Rosnące zainteresowanie instalacjami słonecznymi jest łatwe do zrozumienia. Wielu ludziom podoba się pomysł, że po pierwsze, będą płacić mniej za prąd, a po drugie, ustalają cenę za prąd; wiedzą dokładnie, ile zapłacą za energię elektryczną przez następne 20 lub 30 lat.

Po zainstalowaniu systemu właściciel domu zazwyczaj płaci niewielką miesięczną opłatę za podłączenie do narzędzia. Oznacza to, że może podzielić koszt systemu przez miesięczny koszt, jaki płacił za energię elektryczną, aby dowiedzieć się, ile czasu zajmie osiągnięcie progu rentowności; potem oszczędności będą kontynuowane przez czas nieokreślony. Sprzyja to oszczędzaniu.

W niektórych częściach kraju, w których często występują przerwy w dostawie prądu, instalacje słoneczne z akumulatorem mają dodatkowy urok, ponieważ właściciele domów mogą przechowywać energię elektryczną na czas, gdy sieć jest wyłączona. Magazynowanie akumulatorów zyskuje na popularności w Kalifornii, gdzie znajduje się najwyższy stan instalacji solarnych, gdzie niepokój spowodowany pożarami spowodował, że zakłady energetyczne wielokrotnie odcinały zasilanie, a także na Florydzie i Teksasie, gdzie huragany doprowadziły do ​​przerw w dostawie prądu. W Polsce ten trend również jest coraz bardziej popularny i zyskuje obszerne grono zwolenników.

Porównanie i wycena

Zastanawiasz się w jaki sposób ktoś może pomóc kupującym i sprzedającym ocenić wartość instalacji solarnej dla domu na rynku? Wartość zależy od kilku czynników, w tym wielkości, lokalizacji i wieku systemu oraz lokalnego kosztu energii elektrycznej. Do niedawna utrudniało to przypisywanie wartości do systemu mieszkaniowego, ale darmowe narzędzie online do oceny tej wartości, opracowane przez naukowca Jamie Johnsona, pozwala agentom nieruchomości, rzeczoznawcom i kredytodawcom na ustalenie wartości bieżącej wartości rynkowej domu, nawet jeśli sprzedawca nie ma już oryginalnej umowy ze specyfikacjami systemu. Specjaliści mają zestaw danych prawie każdej instalacji słonecznej w całym kraju, aby pomóc agentom i rzeczoznawcom poznać ich wartość.
Kupujący pokazują, iż uważają, że dodatkowy koszt paneli słonecznych jest tego wart. Nabywcy domów są konsekwentnie skłonni do płacenia składek w różnych stanach, zgodnie z różnicami na rynku mieszkaniowym a także zależnie od rodzajów domów.

Dane liczbowe

Zainteresowanie kupujących funkcjami promującymi efektywność energetyczną, np. Energią słoneczną, zrodziło się w ankiecie na temat zrównoważonego rozwoju przeprowadzonej w 2019 r. Przez National Association of REALTORS®, w której 69% REALTORS stwierdziło, że promocja efektywności energetycznej w ofertach jest bardzo lub nieco cenna, a 77% twierdzi, że rachunki za media i koszty operacyjne były bardzo lub nieco ważne dla klientów.

W transakcji należy pamiętać o kilku zastrzeżeniach: jeśli sprzęt słoneczny w domu jest wynajmowany, a nie jest własnością, może to komplikować sprzedaż nieruchomości. W takim przypadku potencjalny nabywca powinien obliczyć, czy lepiej jest przyjąć dzierżawę, czy też pozwolić, aby sprzedawca wydzierżawił dzierżawę i dodać ją do ceny domu. Kiedy połączysz to w kredyt hipoteczny, przyrostowe koszty to prawie nic w ciągu miesiąca, a ty uzyskasz spokój ducha i bezpieczeństwo.

Jednak wyjaśnienie kupującym natychmiastowych oszczędności finansowych instalacji solarnej może uspokoić obawy związane z ich kosztami początkowymi. Jeśli jesteś agentem, który próbuje sprzedać dom z panelami, pokaż zalety na liczbach. Pokaż rachunki za usługi komunalne, oszczędności przed i po instalacji systemu. Pomaga to zrozumieć konieczność zapłacenia trochę więcej za dom czy mieszkanie.

Zalety energii słonecznej

1. Odnawialne źródło energii
Spośród wszystkich zalet paneli słonecznych najważniejsze jest to, że energia słoneczna jest prawdziwie odnawialnym źródłem energii. Można ją wykorzystać we wszystkich częściach świata i jest dostępna codziennie. Nie może zabraknąć energii słonecznej, w przeciwieństwie do niektórych innych źródeł energii. Energia słoneczna będzie dostępna tak długo, jak będziemy mieli słońce, dlatego światło słoneczne będzie dla nas dostępne przez co najmniej 5 miliardów lat, kiedy według naukowców słońce zgaśnie.

2. Zmniejsza rachunki za prąd
Ponieważ zaspokoisz część swoich potrzeb energetycznych dzięki energii elektrycznej wytworzonej przez układ słoneczny, rachunki za energię spadną. To ile zaoszczędzisz na rachunku, będzie zależeć od wielkości układu słonecznego i zużycia energii elektrycznej lub ciepła. Co więcej, nie tylko zaoszczędzisz na rachunku za energię elektryczną, ale istnieje również możliwość otrzymania płatności za nadwyżkę energii, którą eksportujesz z powrotem do sieci.

3. Różnorodne aplikacje
Energia słoneczna może być wykorzystywana do różnych celów. Możesz wytwarzać prąd (fotowoltaika) lub ciepło (energia słoneczna). Energię słoneczną można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej na obszarach bez dostępu do sieci energetycznej, do destylacji wody w regionach o ograniczonych zasobach czystej wody oraz do zasilania satelitów w kosmosie. Energię słoneczną można również zintegrować z materiałami stosowanymi w budynkach. Niedawno Sharp wprowadził przezroczyste okna energii słonecznej.

4. Niskie koszty utrzymania
Systemy energii słonecznej na ogół nie wymagają wiele konserwacji. Trzeba tylko utrzymywać je w czystości, więc czyszczenie ich kilka razy w roku wystraczy. W razie wątpliwości zawsze możesz liczyć na wyspecjalizowane firmy sprzątające, które oferują tę usługę. Najbardziej niezawodni producenci paneli słonecznych oferują 20-25 lat gwarancji.