Przebywanie na świeżym powietrzu może dodać ogromnej radości do życia właścicieli domów, zwiększyć powierzchnię użytkową i zapewnić impuls przy sprzedaży domu. Pojawia się w tym względzie nowa nisza ogrodnicza. Oczywiście pomysł ogrodu terapeutycznego oferującego schronienie po chorobie lub traumie – lub przestrzeń do medytacji, odstresowania i połączenia się z duchowym ja – nie jest niczym nowym. W średniowieczu szpitale klasztorne rozwinęły ogrody terapeutyczne, a Japończycy przez wieki używali ogrodów skalnych Zen jako świętych miejsc do wykonywania codziennych rytuałów.

W ostatnich dziesięcioleciach szpitale, ośrodki pamięci i kliniki onkologiczne przejęły wiodącą rolę w budowie ogrodów, które zawierają różne funkcje spełniające specyficzne potrzeby pacjentów. Właściciele firm spoza branży opieki zdrowotnej zaniepokojeni stresem w miejscu pracy wkrótce poszli w ich ślady.

Gdy pojawiły się kolejne badania, że ​​natura może zwiększyć zdrowie, pomysł posiadania ogrodu terapeutycznego w domu zyskał na popularności. To, jak ogród wygląda, pachnie czy brzmi zwłaszcza latem ma wg wielu znaczący wpływ na wyzdrowienie, sprzyja medytacji, duchowości i zmysłom. W takim miejscu frustrację i strach można zastąpić spokojem i nadzieją.

Ponieważ zainteresowanie ogrodami terapeutycznymi rośnie, ważne jest, abyś mógł pomóc klientom zrozumieć, jakie elementy mogą chcieć włączyć do ogrodu, w tym jakie rośliny i elementy architektoniczne.

Rozmiar i lokalizacja

Ogrody terapeutyczne nie muszą być duże. W rzeczywistości niewielka powierzchnia może sprawić, że będą łatwiejsze i tańsze w pielęgnacji. Można je umieścić niemal w dowolnym miejscu na nieruchomości, ale teren ten powinien zapewniać odpowiednią prywatność a ilość światła powinna być wystarczająca do pożądanych nasadzeń. Wiele ogrodów terapeutycznych buduje się w ustronnych miejscach, z dala od domu i sąsiadów lub na innej wysokości,
Niektórzy wolą umieszczać je na otwartej przestrzeni, aby uzyskać lepszy widok, być towarzyskim lub po prostu tak jest dla nich wygodniej.

Dostępność jest również ważną funkcją przy wyborze miejsca. Ważne jest rozważenie uniwersalnych zasad projektowania dla osób z problemami ruchowymi lub chcących się zestarzeć w tym otoczeniu.

Rozbudzenie zmysłów

Ogrody terapeutyczne odnoszą największe sukcesy, gdy mają cechy, które odpowiadają co najmniej jednemu zmysłowi przez cały rok. Jednak zapach jest jednym ze zmysłów, który różni się dość w zależności od potrzeb klienta. Odkryto, że ogrody z pachnącymi roślinami, takimi jak bzy, wywołują słodkie wspomnienia dla osób z demencją i uszkodzeniami mózgu. Zapach jest jednym z ostatnich zmysłów dlatego wiele ogrodów ma rośliny stymulujące układ węchowy. Należą do nich lawenda, werbena cytrynowa i pachnące pelargonie. I odwrotnie, ogrody dla osób poddawanych chemioterapii zwykle są projektowane bez zapachów, ponieważ wiele terapii przeciwnowotworowych sprawia, że ​​pacjenci są bardzo wrażliwi na zapach i łatwo ich mdlą. Zbyt dużo światła może być również niepokojące. Ci, którzy przechodzą jakąkolwiek chemioterapię, stwierdzają, że wpływa ona na ich oczy. Dobra wiadomość jest taka, że ​​natura, nawet bez jasnego światła słonecznego i zapachów, może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć stres, zrównoważyć rytmy okołodobowe i zwiększyć wchłanianie witaminy D, zgodnie z badaniami przebywanie wśród zieleni może wpływać na powrót do zdrowia po operacji. Może to być również pozytywne odwrócenie uwagi, które odciąga ludzkie umysły od chorób.

Elementy główne

Planując własny ogród, właściciele domów powinni być wybiórczy i podejmować decyzje na podstawie tego, ile konserwacji chcą podjąć – lub ile zapłacić. Zbyt wiele funkcji lub niewłaściwy rodzaj może powodować dodatkowy stres a to odwrotna intencja tych ogrodów.

1. Rośliny i zioła. W większości ogrodów najlepiej jest wyszukiwać różne wysokości, tekstury i kolory. Jeśli pożądana jest prywatność i cisza odpowiednie będą, np. wiecznie zielone, takie jak świerki lub „ściana” nieinwazyjnego bambusa. Bzy nie tylko sprzyjają zmysłom węchu ale także można je pogrupować, aby stworzyć zabezpieczenie prywatności. Należy jednak pamiętać, że zbyt wiele ścian roślin może stworzyć ciemną, klaustrofobiczną przestrzeń. Kolor może również przyczyniać się do zmian samopoczucia. Niebieski jest dobrym uniwersalnym wyborem, ponieważ większość uważa, że ​​jest uspokajająca. Dla osób z zaćmą łatwiej jest zobaczyć odważniejsze niż pastelowe odcienie. Krzewy motylkowe pełnią podwójną funkcję, wyświetlając kolorowe kwiaty i przyciągając motyle, aby dodać energii, ale pamiętaj, aby wybrać odmianę bez nasion lub o niskiej płodności, ponieważ rośliny są uważane za inwazyjne. Inne rośliny, które przyciągają zapylacze, to naparstnice i odmiany szyszek. Niektóre zioła mają symboliczne połączenie i mogą zapewnić świeżość w ulubionych przepisach oraz efekt leczniczy. Rumianek jest jednym z wyjątkowych przykładów tego archetypu, ponieważ jest utożsamiany z pocieszaniem, ale uważa się również, że działa jako przeciwutleniacz, środek przeciwzapalny i regenerator tkanek. Pomidory i zielone warzywa liściaste również pomagają zwalczać stany zapalne, a zioła można stosować zamiast innych napojów.

2. Skały i ścieżki. Skały umiejętnie ułożone w grupy lub wzdłuż ścieżek są kolejnym kluczem ze względu na ich długi związek z Zen i ogrodami „suchego krajobrazu”. Podczas gdy mniejsze kamyki zapewniają przyjemny dźwięk chrupania dla tych, którzy chcą elementu słuchowego, mogą być trudne do przejścia. Dlatego sugeruje się betonowe ścieżki bez szczelin.

3. Meble i inne akcesoria. Meble ogrodowe mogą stanowić wygodne miejsce do siedzenia i podziwiania widoku, ale wybór powinien być dokonywany ostrożnie z myślą o głównych użytkownikach. Starsi ludzie lub osoby z problemami zdrowotnymi mogą potrzebować siedzeń z podpórkami, oparciami na plecy czy poduszkami. Dla osób z większą przestrzenią prosta konstrukcja, taka jak mały drewniany most, może działać jako część programu fizykoterapii w celu poprawy równowagi i koordynacji.