Dywaniki są niezwykle ważne dla pomieszczeń, w których się znajdują. Mają różne funkcje i zadania. Nie tylko nadają ton całej przestrzeni; mogą przyozdabiać, dodawać żywego akcentu czy przełamywać neutralne tony. Przy tak wielu opcjach trudno jest określić, który wybór jest właściwy. Czy zachwycasz się neutralnym odcieniem? Wybierasz kolorowy? Solidny? Wzorzysty? A jeśli wybierzesz wzorzyste, czy wybierzesz geometrię? Perski? Kwiaty? A teraz obecny trend – dywany warstwowe. Jakby próba znalezienia jednego nie wystarczyła, teraz w wielu przypadkach ludzie używają dwóch (lub więcej!). Ale dobrą wiadomością jest to, że dywany warstwowe wyglądają świetnie i nie są tak trudne do wymyślenia, jak się wydaje.

Dywaniki warstwowe to świetny sposób na zabawę z kolorem, wzorem i fakturą. Istnieje wiele sposobów, aby ten wygląd działał w Twoim domu, a jeszcze lepsze jest to, że może rozwiązać wiele problemów związanych z dekorowaniem. Niezależnie od tego, czy chcesz nałożyć dywanik na powierzchnię od dywanu, od ściany do ściany, czy na innym istniejącym dywaniku, oto kilka sposobów na zastosowanie tej techniki dekorowania.

Zdefiniuj swoją przestrzeń

Jeśli masz dużą część wypoczynkową i masz problem z „pływającymi meblami”, dywaniki warstwowe mogą pomóc. Wszyscy wiemy, że zasady dotyczące dywanów obszarowych stwierdzają, że pomiędzy krawędziami dywanu powierzchniowego a ścianami pomieszczenia powinna znajdować się około 10 „- 20” gołej podłogi i że wszystkie meble powinny znajdować się na dywanie, ale jeśli ta kompozycja nie działa zbyt dobrze na twoją przestrzeń, a wszystko wydaje się trochę za duże i rozłożone nie tak trzeba, ułożenie mniejszego dywanu na środku pokoju może pomóc wyrównać przestrzeń i nadać jej definicję.

Nałożenie małego dywanu na większy może skierować oko na ten konkretny obszar. Więc jeśli masz stolik kawowy, ławę, komodę lub inny specjalny element, który chcesz wyróżnić, ułożenie dywanu jest doskonałym sposobem na zrobienie tego. Jest także świetny do robienia czegoś przeciwnego – odwracania uwagi od obszaru. Jeśli masz mebel lub element architektoniczny, który chcesz zamaskować, mały dywanik w innej części pokoju może oderwać od niego oko.

Kolorystyka

Głównym powodem, dla którego ludzie lubią układać dywany, jest możliwość eksperymentowania z kolorem. Niektórzy ludzie uważają, że kolorowy dywan pokrywający całą podłogę jest zbyt duży, więc nakładanie warstw pozwala na uzyskanie neutralnej podstawy o mniejszym odcieniu koloru. Dla innych osób pojedynczy dywan nie zapewnia wystarczającej ilości kolorów. Na szczęście nie ma powodu, dla którego nie można nakładać kolorów na kolory! Kluczem jest po prostu znalezienie kolorów, które pasują do siebie i reszty przedmiotów w pokoju. Najważniejsze że takie działanie wpływa na Twoje pozytywne podejście i radość.

Graj wzorem i teksturą

Układanie dywanów we wzory na sobie jest nieco trudniejsze niż układanie dywanów we wzór na solidnym ale jednolitym dywaniku, mimo to z pewnością nie jest niemożliwe. Eksperymentując z tym wyglądem, spróbuj użyć kolorów o tej samej intensywności. Na przykład nie mieszaj pasteli z odcieniami ciemnymi. Różne wzory często mogą ze sobą współpracować, jeśli mają te same odcienie. Pomyśl także o wzorach ton-ton. Mogą nadać pomieszczeniu głębię i charakter, nie będąc zbyt odważnym. Ostatecznie przy układaniu warstw najlepiej jest zaufać oku i intuicji. Jeśli podoba ci się jego wygląd, to brnij w to dalej.

Nie musisz używać wielu kolorów i wzorów, aby dywan działał cuda w Twoim domu – dywany warstwowe, które mają różne tekstury na sobie, to wspaniały sposób na dodanie głębi do pokoju. Dywan ze skóry wołowej na dywanie z sizalu lub owcza skóra na dywanie z juty, lub cokolwiek miękkiego na płaskim splocie – jest to wygląd, który może wzbudzić zainteresowanie w bardziej subtelny, ale równie skuteczny sposób.

Rozmiar ma znaczenie

Podczas układania dywanu w salonie lub pokoju rodzinnym należy pamiętać o następujących wskazówkach:

Najczęstszym i popularnym błędem, jaki ludzie popełniają przy dywanikach obszarowych, jest zdobycie zbyt małego. Dywanik powinien pasować pod wszystkie kluczowe meble w pokoju. Jeśli nie jest to do końca możliwe, powinieneś być w stanie zmieścić co najmniej przednie nogi dużych tapicerowanych elementów na dywanie (tylne nogi można zdjąć). Ale w miarę możliwości wszystkie nogi mniejszych elementów powinny znajdować się na dywanie.
-Jeśli masz wyjątkowo duży pokój, podziel obszary na fragmenty i użyj innego dywanu dla każdego z nich (nie muszą one pasować do siebie, ale powinny być powiązane kolorami lub wzorami).
-W przypadku większości średnich pomieszczeń między krawędziami dywanu i ścianami pomieszczenia powinna znajdować się podłoga. Upewnij się, że dywan jest odpowiednio wycentrowany w pokoju, a odległość między dywanem a ścianą jest taka sama ze wszystkich czterech stron.

[h5]Konserwacja[/h5]

Wskazówki dotyczące czyszczenia poszczególnych dywanów są różne, ale są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby dywan wyglądał dobrze i trwał w tym stanie przez wiele lat. Przed zakupem zastanów się, gdzie będziesz go używać i jaki rodzaj konserwacji będzie wymagany.

-Ogólnie rzecz biorąc, dywany o średnim i wysokim włosiu powinny być odpowiednio czyszczone raz w roku, aby usunąć kurz, włosy i wszelkie alergeny (odkurzanie nie wystarczy).
-Dywaniki o niskim włosiu i płaskim splocie należy okresowo wyjmować na zewnątrz, aby je wytrzepać
-Sprawdź instrukcje czyszczenia przed dokonaniem zakupu. Dywanów wykonanych z naturalnych włókien, takich jak juta i sizal, nie można naprawdę wyczyścić, więc duże wycieki mogą spowodować trwałe uszkodzenie.
-Zachowaj wszelkie instrukcje czyszczenia tak abyś mógł do nich wrócić po kilku latach.