Przez lata właściciele domów czy mieszkań i ich specjaliści od nieruchomości szli cienką linią między aktualnymi trendami wnętrz, wybierając raczej neutralną paletę kolorów we wnętrzach, która miała przyciągać potencjalnych nabywców. Jeśli właściciel domu wybrał bogatą gamę kolorów w farbie i innym wystroju, ryzykował zapłacenie ceny w momencie odsprzedaży. Błyszcząca czerwona jadalnia lub fioletowa sypialnia z tapetowanymi ścianami mogła nawet odwrócić potencjalnych nabywców.

Jednak wraz z ewolucją trendów projektowych bezpieczna droga neutralnych beży, szarości i bieli doprowadziła do podobieństwa, które jest nieco męczące. Kiedy designerzy czy producenci farb, ogłosili, że ich kolorami roku są królewskie i granatowe odcienie, zgaszony róż i wiele odmian zieleni, wielu właścicieli mieszkań wskoczyło jakby na nowe kolorystyczne tory.

Odważne czy bezpieczne tony?

Wybory kolorów reprezentowały dotychczas wspólną tęsknotę za większą personalizacją w świecie mody i designu. Nowojorski projektant Gideon Mendelson, którego grupa Mendelson znana jest z kolorystyki, niedawno ukończył żółtą kuchnię na weekendowy dom klienta. „Jest bardzo energiczna i jasna, a im więcej kolorów, tym lepiej”, mówi. Zaś specjalistka, która pomaga właścicielom domów w wyborze palet, przekonuje, że mocne kolory mogą uczynić dom bardziej niezapomnianym dla jego właścicieli i potencjalnych nabywców.

Jednak dla tych, którzy nie są przekonani o odważności, pozostaje ryzyko. Wciąż istnieje uzasadniona obawa, że ​​wielu nabywców zostanie wyłączonych pomimo trendów w nowych kolorach. Czy zatem lepiej jest używać dużych zakresów żywych barw w sposób, który jest komplementarny? A może właściciele domów powinni trzymać się neutralnych kolorów i dodawać jedynie kilka odważnych akcentów? Oto wskazówki, które pomogą poruszać się po złożonym krajobrazie kolorów w 2020 roku.

Co w trawie piszczy?

Właściciele domów powinni traktować nowe, odważniejsze kolory wystroju wnętrz jako inspirację, a nie palety, które niewolniczo naśladują w całym domu. Tendencje są bardziej dla projektantów całych szeregowych osiedli i jednakowych, nudnych mieszkań. Mają one dostarczać pomysły ale nie oznacza to, że wszyscy mają ich dokładnie przestrzegać. W przeciwnym razie uogólniając wszyscy mielibyśmy beżowe kuchnie i szare pokoje.

Choć może się wydawać, że zazwyczaj jeden, główny kolor dominuje każdego roku – niekoniecznie tak jest i niekoniecznie tak być musi! Kolor roku stanowi sprytny sposób wpływania na wybory projektowe i wprowadzanie na rynek produktów malarskich.
W tym roku nie jest inaczej. Niebieski stał się już nowym trendem kolorystycznym w szafkach kuchennych. Coraz większą popularnością cieszą się również kolorowe urządzenia. Choć nie zastępują bardziej rozpowszechnionych urządzeń ze stali nierdzewnej i białych, więcej firm oferuje kolorowe opcje lodówek, kuchenek i zmywarek do naczyń.

Niejeden projektant wyszedł przed szereg z zakurzonym różowym kolorem roku, inni specjaliści już reklamowali zielenie, a inni posunęli się o krok dalej dzięki systemowi, który pozwala właścicielom domów na skopiowanie ich ulubionej próbki kolorów dla swoich urządzeń. Przykładowo – Big Chill – inspirowana stylem vintage firma produkująca urządzenia, oferuje gamę odcieni w stylu retro – żółty, różowy i turkusowy.

Podstawy nadal ważne

Podczas gdy odważne kolory stają się gwarne, szarości, beże i biele nie znikają całkowicie. To klasyka a jej nigdy nie wolno podważać i całkowicie jej zaprzeczać. Coś jak z modą. Można łączyć elementy podstawowe z krzykliwymi i przyciągającymi wzrok akcesoriami. Neutralne odcienie będą nadal pojawiać się we wnętrzach, szczególnie w kuchni, zgodnie z ustaleniami badania trendów kuchennych z 2020 roku. Najbardziej popularnym kolorem szafek jest kolor biały, a następnie średnie drewno, później szary. A neutralne szarości, biel i żółcie są nadal bardzo popularne na ścianach i we wnętrzach.

Istnieje cała masa klientów, którzy wciąż domagają się neutralności. Można jednak wykorzystywać nowe kolory roku w mieszkaniach i wnętrzach aby edukować klientów na temat najnowszych trendów.
W niektórych przypadkach biel może być postrzegana jako jeden z odważnych trendów kolorystycznych w 2020 r. Trudno się dziwić. Biel ma bardzo nowoczesny, przypominający galerię wygląd i jest niezmiernie elastyczna przy wyborze dekoracji. Można powiedzieć, że biel oferuje pustą tablicę i doskonale nadaje się do wszystkich popularnych kolorowych dzieł sztuki.

Łączenie neutralnych kolorów z odważnymi

Największą zaletą tegorocznych trendów wewnętrznych jest to, że neutralne farby są coraz częściej łączone z mocniejszymi kolorami. Niektóre neutralne kolory farb mają nawet odrobinę ukrytych odcieni, zapewniając przyjemny środek i odrobinę świeżości. Szarości i beże zawsze będą miały moc, ale zdecydowanie warto dodać nieco kolorowej nuty. Jest całe mnóstwo tonów i kolorów, które można uznać za mniej tradycyjne niż beżowe lub szare i są nieco nowocześniejsze, ale nie są zbyt eksperymentalne. Czyli coś pośrodku dla odpornych na zmiany.

Z drugiej strony są osoby, które myślą tylko o odważnych wersjach. Są wręcz przekonani ze zostaną z nią na dłużej i czują się w takim pomieszczeniu swobodnie. Niektórzy właściciele domów popychają nawet swoich projektantów, aby wymyślili dramatyczne palety kolorów. Chociaż nikt nie wie na pewno, niektórzy kupujący mają przybliżony pomysł na swój dom czy mieszkanie. Oczywiście warto pomyśleć już przy zakupie czy to mieszkanie posłuży właścicielom na dłużej a może na zawsze czy zechcą je wynająć lub odsprzedać. Każde z tych rozwiązań wymaga zastosowania odmiennej techniki. Na przykład jeśli planują użytkować to miejsce jedynie kilka lat mogą rozważyć zastosowanie bardziej uniwersalnych neutralnych ścian i elementów stałych, takich jak szafki i blaty. Mogą wprowadzić nowe, odważniejsze kolory akcesoriów, dzieł sztuki lub akcentów.