,Kiedy podejmujemy się wyzwania urządzania własnego mieszkania z pomysłem, najczęściej kierujemy się panującymi trendami i obecną modą Jesteśmy przekonani, że nasze mieszkanie będzie wyglądało wtedy elegancko i nowocześnie i przenosimy podglądane aranżacje w całości do naszych mieszkań. Zazwyczaj jest tak, że zamierzony efekt, kończy się rozczarowaniem. Inspiracje i pomysły na aranżacje pomieszczeń oczywiście są potrzebne w każdym urządzaniu domu. Pamiętajmy, że urządzając mieszkanie musimy wziąć pod uwagę, że na efekt ostateczny aranżacji ma wpływ wiele czynników a projektowanie wnętrz wymaga odpowiedniego przygotowania i powinno być przeprowadzone krok po kroku. Poniżej podpowiadamy, czym należy się kierować, aby nasze mieszkanie, było urządzone według naszych upodobań.

Określ co ci się podoba

Na wielu portalach społecznościowych i nie tylko codziennie użytkownicy gromadzą setki zdjęć pięknych, starannie wystylizowanych wnętrz. Przeglądając profile wielu portali wnętrzarskich, łatwo ulec złudzeniu, że to, co jest aktualnie modne, sprawdzi się również w naszym mieszkaniu. Po pierwsze musimy więc ustalić, co naprawdę ci się podoba, w jakim otoczeniu czujesz się najlepiej, jakie style wnętrz, kolory i materiały chcesz, aby dominowały w twoim mieszkaniu. Żeby to zrobić, najlepszym pomysłem, będzie przypomnienie sobie różnych miejsc, które szczególnie zapadły nam w pamięć albo w których czuliśmy się dobrze i komfortowo. Nie jest to o dziwo łatwe zadanie, dlatego potrzebujemy na nie sporo czasu, narzędzi oraz pomocy profesjonalistów. Wybór konkretnego kierunku nie jest prostą sprawą. Jeżeli w twojej głowie jest burza pomysłów, dobrym rozwiązaniem, będzie stworzenie tzw. tablicy inspiracji, która stanie się naszym prawidłowym kierunkiem na drodze do wymarzonego mieszkania. Wiele osób na pewno będzie się zastanawiać, jak się do tego zabrać. Na wstępie zacznij gromadzić zdjęcia, popytaj rodzinę oraz znajomych, zbieraj próbki materiałów i kolorów, które pasują do Twojej koncepcji. Możemy szukać inspiracji nie tylko w internecie i czasopismach, ale również w życiu codziennym, podglądając wnętrza naszych ulubionych restauracji, kawiarni czy sklepów. Z posiadanych materiałów możemy stworzyć tzw. Mood board, a potem… do woli zmieniać dodawać i odejmować poszczególne elementy, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Na szczęście dziś możemy w piękny i funkcjonalny sposób urządzić zarówno duże, jak i małe pomieszczenie, bowiem inspiracje otaczają nas z każdej strony. Wystarczy udać się do pobliskiej knajpki, odwiedzić mieszkania naszych znajomych, otworzyć internet czy po prostu czerpać pomysły z gazet o wnętrzach, tam bez trudu znajdziemy kolorowe i niezwykle efektowne inspiracje do aranżacji naszego wymarzonego własnego mieszkania.

Wspomniany wyżej Mood board może być w formie fizycznej tablicy, do której będziemy codziennie dodawać zdjęcia, materiały z prasy itp. Jednak o wiele wygodniejszą formą będzie jednak dedykowana, prywatna tablica w jednym z serwisów np: Pinterest. Tam właśnie możemy zamieszczać zdjęcia, jakie zainspirowały nas w mediach społecznościowych, w artykułach czy na forach wnętrzarskich. Jest to dobre miejsce również na nasze fotografie miejsc, czy pojedynczych elementów wyposażenia, które szczególnie nam się spodobały. Aby, było nam wygodniej, możemy te grafiki opisać własnym systemem tagów, słów kluczowych czy kategorii, żeby potem o wiele łatwiej znaleźć je w naszych materiałach. Bardzo ważne jest, aby wszystkie materiały gromadzić od razu, wtedy urządzanie mieszkania stanie się dla nas prawdziwą przyjemnością i… dodatkową zabawą. Jeżeli chcemy podjąć współpracę z projektantem wnętrz, również możemy przedstawić mu nasze pomysły i zdjęcia.Taka tablica inspiracji pomoże uporządkować własne myśli i pomysły. To również doskonały punkt wyjścia do rozmowy z projektantem. Wszystkie przydatne materiały pozwalają zrozumieć, czego tak naprawdę oczekuje klient i co rozumie pod pojęciem „mieszkanie z pomysłem” Odpowiedni fachowiec wnętrz weźmie pod uwagę Twoje upodobania i sprawi, że wnętrze będzie maksymalnie dopasowane do twojej osoby. Możesz także przedstawić mu swój własny projekt pomieszczenia – wystarczy, że rozrysujesz schemat przedmiotów i odpowiedni układ sprzętów, a projektant z pewnością zrobi wszystko, by jak najlepiej zrealizować twój pomysł. Należy pamiętać, że projektowanie pokoju, a tym bardziej całościowe projektowanie wnętrz, to spore wyzwanie, praktycznie przy każdym metrażu, ale przy odrobinie sprytu i doświadczenia, jeżeli projektowanie pomieszczeń nie jest Ci obce, możesz zabrać się do tego samodzielnie.

Funkcjonalność i wygoda

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na samodzielną aranżację naszego mieszkania z pomysłem, pamiętajmy, że najważniejsze funkcję jakie muszą być spełnione w naszych pomieszczeniach to : funkcjonalność i wygoda Dopasuj wystrój wnętrz do swoich własnych potrzeb. Wybrane sprzęty, meble czy materiały muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne i dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Przemyśl dokładnie, jaki styl życia prowadzisz, jak wygląda Twój plan dnia i co ci się przyda na co dzień. Aranżacja salonu powinna być przystosowana do wszystkich domowników, aby każdy z nich czuł się w tym pomieszczeniu komfortowo. Jak wiemy salon, to serce domu, tutaj każdy spędza większość swoich wieczorów.Tak więc, dobrze by było, aby telewizor został umieszczony w centralnym miejscu. Jeżeli domownicy korzystają z TV sporadycznie i nie lubią, gdy stoi w centralnym punkcie pomieszczenia, możemy zastosować specjalną ukrytą półkę na sprzęt RTV. Dla wielu aranżacja pokoju dziennego to nie lada wyzwanie, bowiem wystrój salonu nie może nas przytłaczać, ponieważ jest to miejsce relaksu świetnie sprawdzi się do grania w gry planszowe.