
Jak urządzić plac zabaw dla naszego dziecka?
Wspaniały plac zabaw, w którym można spędzać długie godziny na świetnej zabawie to największe marzenie z pewnością każdego dziecka, a dodatkowo często niespełnione marzenie rodziców. Domek na drzewie, solidna huśtawka lub wielka piaskownica z zadaszeniem tylko dla nas, to jedne z kilku przykładów rozwiązań, które zapewnią długie godziny radości dla naszych maluchów. Dorośli też zapomną o pracy i obowiązkach domowych. Niestety nie każdy z nas mieszka poza miastem i ma możliwość stworzenia własnego placu zabaw w swoim ogrodzie. Jeżeli ty masz to szczęście i posiadasz na swoim terenie chociaż kawałek własnego ogródka, mamy kilka ciekawych pomysłów na stworzenie wymarzonego placu zabaw dla naszych dzieci.
Najważniejsze to wybrać odpowiedni teren na plac zabaw
Przede wszystkim należy zastanowić się nad jak najlepszą lokalizacją. Tak jak wspomnieliśmy w tytule, jeżeli nasz ogródek nie należy do największych, zapewne będziemy zmuszeni zmieścić go po prostu w określonej i wyznaczonej przestrzeni. Jeżeli dookoła ogrodu posiadamy sporą ilość zieleni, zdecydujmy się znaleźć zacienione i oddalone od zbiorników wodnych miejsce, w którym urządzimy idealne miejsce dla naszych dzieci. Pamiętajmy, aby w pobliżu nie znajdowały się żadne trujące rośliny, ozdobne skalniaki czy elementy różnych instalacji. Postarajmy się, by powierzchnia nie posiadała większego spadu i była wyrównana, jeśli jednak nie mamy zbyt dużego budżetu i takiej możliwości,to możemy wykorzystać sprytnie taki nierówny teren do stworzenia np. toru to turlania, dzięki temu nie będzie nam on w niczym przeszkadzał, a sprawi wielką frajdę naszym maluchom. Warto również oddalić się możliwie daleko od ulicy lub ogrodzić plac zabaw dookoła, bowiem bezpieczeństwo naszych pociech jest dla nas zawsze najważniejsze. Jeśli chcemy mieć cały czas dziecko na oku, zbudujmy plac zabaw, w takim miejscu, aby był widoczny z naszej altany ogrodowej czy okna w kuchni. Jeżeli chodzi o wybór materiału pod nawierzchnię to najtańszą powierzchnią będzie oczywiście naturalna trawa. Minusem będzie to, że po pewnym czasie może jednak zostać zniszczona przez nasze dzieci, dodatkowo również nie stanowi zabezpieczenia przed możliwymi stłuczeniami i poważniejszymi urazami. Na placach zabaw często możemy zobaczyć użyty pod nawierzchnię piasek lub specjalne syntetyczne powierzchnie, które zwiększają bezpieczeństwo dziecka. Więc jakie materiały najlepiej wykorzystać w przydomowym placu zabaw? Najprościej będzie zostawić część trawy, a w najbardziej newralgicznych miejscach umieścić np. piankę amortyzującą lub płyty gumowe, które nie są zbyt drogie i dostępne są w wielu marketach budowlanych. Warto je kupić np. w formie puzzli, które w każdej chwili możemy rozmontować i ułożyć w innym miejscu. Nawierzchnie gumowe są ponadto bardzo praktyczne, są odporne na ścieranie, wszelkie czynniki atmosferyczne, a dodatkowo łatwo się je czyści. Odprowadzają również z łatwością wodę, dlatego nawet po deszczowym dniu nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla naszego dziecka.
Pomysły na zapewnienie niezapomnianych atrakcji dla naszych dzieci
Na tym etapie nie podejmujemy jeszcze decyzji o konkretnych niskobudżetowych rozwiązaniach, jedynie analizujemy potrzeby naszej pociechy, która w zależności od swojego wieku i zainteresowań będzie lubiła zupełnie inny sposób aktywności. Najmłodsze dzieci, te do 3 roku życia lubią zabawy związane z budowaniem wielu rzeczy i odgrywanie ról. W ich przypadku można rozważać opcję stworzenia małych teatrzyków, ogrodowych puzzli i innych bezpiecznych zabaw. Niezbędne będą oczywiście takie akcesoria jak: piaskownica, domki z drewna lub z materiału czy niskie huśtawki. Nawet dla najmłodszych dzieci te elementy również zostaną przyjęte ze szczerym uśmiechem. Dzieci,które są w wieku przedszkolnym zaczynają potrzebować więcej ruchu, dlatego nie bądźmy zdziwieni jeżeli zabawa w domku może powoli odchodzić w kąt. 4-5 latki, które są już na tyle duże, i pragną poznawać świat, chcą przede wszystkim biegać, skakać czy wspinać się, dlatego powinniśmy stworzyć dla nich plac pełen urządzeń ruchomych takich jak:, huśtawki, bujaki, małe ścianki wspinaczkowe itp. Dziecko, które zaczyna już chodzić do szkoły będzie najbardziej zainteresowane grami zespołowymi i możliwością dłuższej zabawy ze swoimi rówieśnikami na przydomowym placu. Warto porozmawiać z naszym maluchem i zbudować kilka konstrukcji, które będą zgodne z jego upodobaniami. Dla przykładu zapewne każdy chłopiec będzie marzył o niewielkim boisku do piłki nożnej, a marzeniem dziewczynki będzie chęć posiadania większego domku z drewna, w którym będzie mogła bawić się z koleżankami.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszego dziecka
Bez wątpienia na przydomowym placu zabaw najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych pociech. Jak nietrudno się domyślić, nawet najmniej kosztowne rozwiązania to elementy stworzone własnoręcznie. Dlatego jeśli zdecydujemy się na wysokie budowle upewnijmy się, że są one przede wszystkim stabilne i wytrzymałe, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas zabawy. Wszystkie urządzenia powinny znajdować się w kilkumetrowych odstępach od siebie, nawet w przypadku bardzo małego placu zabaw. Czasami lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie tzw. ścieżki zabaw, zamiast niezależnych konstrukcji. Wszystkie platformy czy domki mające wysokość ponad pół metra powinny posiadać zabezpieczenia np. pod postacią balustrady. Im wyższa konstrukcja, tym zabezpieczenia powinny stać się coraz bardziej solidne. Warto pamiętać również o poręczach przy schodkach, w przypadku najmłodszych dzieci, które jeszcze nie mają w pełni rozwiniętej koordynacji ruchowej. W czasie budowania placu zabaw używajmy również bezpiecznych farb czy impregnatów, które zawierają atesty i dodatkowo nie zaszkodzą nawet najbardziej wrażliwemu dziecku.