Piwnica daje nam ogromne możliwości wykorzystania przestrzeni. wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można ją zagospodarować, co należy w niej umieścić oraz który wariant wybrać. Piwnica to także często zapominane miejsce przez mieszkańców, dlatego poniżej przedstawiamy kilka porad jak urządzić to pomieszczenie, abyśmy mogli cieszyć się najlepszymi efektami? Pralnia, suszarnia czy wręcz przeciwnie, drugi salon, pokój do gier i zabaw lub przytulna sala kinowa. Dla panów, którzy marzą o warsztacie dla majsterkowicza czy może doskonale sprawdzi się jako wyposażona spiżarnia? Zanim zaplanujemy aranżację piwnicy musimy precyzyjnie określić jej przeznaczenie oraz funkcje jakie ma spełniać.

Aranżacja piwnicy w domu

W przypadku piwnicy w domu jednorodzinnym mamy zazwyczaj znacznie szersze możliwości aranżacyjne, ze względu na spory metraż. Dysponujemy zapewne znacznie większą powierzchnią – na dużej przestrzeni z powodzeniem zrealizujemy jedną lub kilka zasadniczych od siebie funkcji, tym bardziej w przypadku kilku oddzielnych pomieszczeń. Aby korzystanie z piwnicy było dla nas wygodne i komfortowe, należy pomyśleć także o skutecznej i efektywnej termoizolacji, wydajnym ogrzewaniu oraz odpowiedniej wentylacji. Pamiętajmy dodatkowo, że zupełnie inna estetyka będzie obowiązywać w piwnicy i warsztacie, a zupełnie inna w sytuacji, gdy decydujemy się na urządzenie w niej dodatkowego salonu. Funkcja tego poziomu jednocześnie wpłynie więc na wykorzystywane tu elementy wykończeniowe. Niemal każda piwnica spełnia rolę magazynu. Przechowujemy w niej wszystkie przedmioty, narzędzia, akcesoria i urządzenia, które niekoniecznie mogą lub muszą znaleźć się na piętrze, głównie ze względu na swój rozmiar, a nawet dlatego, że użytkujemy je bowiem sporadycznie. Część tych przedmiotów są ponadto dość problematyczne w eksploatacji. Odpowiednio dobrane regały, szafki, półki, haki i wieszaki pozwolą na bezpieczne i wygodne sezonowanie takich sprzętów jak: kosiarka, narzędzia ogrodowe, mebli tarasowych oraz drugiego kompletu opon samochodowych. W piwnicy w domku jednorodzinnym warto urządzić również swój kameralny warsztat. Przyda nam się tutaj przede wszystkim stół roboczy lub blat garażowy. Warto wybrać mebel wyposażony w drugi, niższy blat, szuflady na narzędzia oraz w dodatkowe elementy, przy których będziemy mogli zainstalować np. imadło. Poza tym będziemy potrzebujemy dodatkowych półek, regałów oraz pulpitów z hakami, na których zawiesimy najpotrzebniejsze narzędzia.Dobrze w piwnicy sprawdzą się także szafki modułowe.

Pralnia i suszarnia w piwnicy

W wielu domach, w których mamy dużo miejsca do zaadoptowania naszej piwnicy, możemy postarać się o odpowiednie wyposażenie. Inspiracją dla nas mogą być sceny z filmów amerykańskich, w których domy są piękne, znakomicie zorganizowane, funkcjonalne i wyposażone w oddzielną pralnię oraz suszarnię. Pralnia w piwnicy sprawi, że odgłosy pralki i suszarki nie będą już zmorą dla naszych domowników. Dodatkowe miejsce na dużą suszarkę i bieliźniarkę również będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem. Przy dużym praniu, możemy zamontować na wszystkie akcesoria takie jak: pościel czy duże ręczniki dodatkowe półki albo po prostu małą i funkcjonalną szafę. Oprócz podstawowych sprzętów zamontujmy tu również wiszące suszarki na pranie, półki na detergenty, kosze na brudną bieliznę, i dodatkowo wygospodarujmy miejsce na przechowywanie świeżo wyprasowanego prania.

Siłownia w piwnicy

Przedstawione wyżej rozwiązania należą do tych najpopularniejszych. Jeśli nasi domownicy to pasjonaci sportu oraz zdrowego trybu życia, świetnym wykorzystaniem przestrzeni w piwnicy będzie zainstalowanie w niej swojej prywatnej siłowni. Zadbajmy o najpotrzebniejszy sprzęt. Zakres niezbędnych akcesoriów podyktowany jest naszymi potrzebami oraz planem treningowym, dlatego urządzenia oraz maszyny dobierzmy z myślą o preferowanej przez nas formie aktywności. Jeśli cenimy sobie trening siłowy, przydadzą nam się hantle oraz różne wagowo kettle, jeśli zaś wolimy jogę lub stretching, niezbędne będą dla nas różnego rodzaju maty, piłki oraz gumy. Dobrym pomysłem w piwnicy będzie zamontowanie dużego lustra, dzięki któremu będziemy mogli kontrolować prawidłową postawę ciała podczas ćwiczeń.

Piwnica jako strefa relaksu

Jeżeli jesteśmy zapalonymi kino-maniakami i większość wieczorów lubimy spędzać na oglądaniu filmów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w aranżacji piwnicy pójść o krok dalej i stworzyć w niej własną strefę rozrywkową. Możemy tu zrealizować w niej te funkcje, na które zabrakło nam miejsca piętro wyżej, a o których mniej lub bardziej jawnie marzymy: salę kinową z projektorem i dużym ekranem, oraz najlepszym systemem nagłośnieniowym, pokój gier z PlayStation lub klimatyczne miejsce spotkań z barem i dużym stołem do bilarda. Na końcu, pamiętajmy również o efektownym oświetleniu. Zazwyczaj piwnica jest pozbawiona okna, dlatego konieczne będzie zaplanowanie poszczególnych punktów i miejsc oświetleniowych w taki sposób, aby w środku nie było żadnych ciemnych przestrzeni. Świetnie tutaj sprawdzą się energooszczędne taśmy ledowe oraz wszelakie elementy oświetlenia punktowego. Pamiętajmy,że niestety, jedna żarówka, która będzie zawieszona w okolicach środka sufitu nie będzie spełniała swojej funkcji. Na koniec warto wspomnieć, również że dobre rozplanowanie aranżacji piwnicy to tylko połowa sukcesu. Aby piwnica była funkcjonalna i czysta konieczne jest też nasze zmobilizowanie się do utrzymywania w niej porządku,do którego zaliczyć trzeba odkładanie wszystkiego na swoje miejsce i regularne sprzątanie. Piwnice należy też wietrzyć oraz . regularnie należy sprawdzać, czy zapasy jedzenia zgromadzone w pomieszczeniu nie uległy zepsuciu.