Przedpokój dla wielu osób to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń w domu, jeśli chodzi o jego aranżację. A przecież przedpokój to pierwsze miejsce, do którego wchodzimy i dlatego powinien być wizytówką naszego wnętrza i zapowiedzią reszty mieszkania czy domu. Zawsze jednak nasz przedpokój bywa nieustawny i jest niewielkich rozmiarów, stąd jego wykończenie i urządzenie może przysporzyć nam sporych kłopotów. W jaki sposób należy urządzić nasz przedpokój, aby spełniał nasze oczekiwania. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Malowanie przedpokoju, pomocne wskazówki

Pierwszą rzeczą, o jaką należy zadbać, jest kolor. Dobieranie odpowiedniego odcienia to jednocześnie próba wyeliminowania mankamentów pomieszczenia, związanych z jego kształtem i metrażem. Przedpokoje w polskich mieszkaniach są najczęściej małe i wąskie, jednak odpowiednia kolorystyka może tu zdziałać cuda. Zdecydujmy się na gładkie ściany, bowiem nie od dziś wiadomo, że jasne barwy powiększają przestrzeń, w związku z czym jasne, stonowane, nienachalne kolory ścian i sufitu to podstawa. Dzisiaj królują odcienie szarości, gdzie docenimy jej „powiększające” właściwości, ale także odcienie kremowe, beżowe, błękitne. W małym, kwadratowym przedpokoju dobrze sprawdzi się także lekki, pudrowy róż, delikatna zieleń. Jak wiemy jasny kolor powiększa. Receptą na mały, wąski przedpokój czy korytarz mogą być odpowiednio dobrane kontrasty. Jeśli przedpokój jest wąski i długi, pomalujmy węższe ściany na kontrastowe, o kilka tonów ciemniejsze kolory, dzięki temu pomieszczenie wizualnie się rozszerzy. Jeżeli zaś zależy nam na optycznym podwyższeniu pokoju, nie zapomnijmy o pomalowaniu sufitu, najlepiej w tym samym kolorze co ściany. Gładkie ściany pomalowane na jasny kolor to nie jedyna koncepcja w przypadku małego i wąskiego przedpokoju. Hol możemy wykończyć, nakładając na ściany tapetę o ciekawej i charakterystycznej strukturze lub malując położoną starą boazerię na jasny kolor. W przypadku tapety zrezygnujmy z surowych wielobarwnych wzorów, które mogą przytłoczyć i optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Postawmy na kremową paletę w neutralnym kolorze.

Gra światła

Jeżeli dobierzemy odpowiednie oświetlenie, tym wnętrze wyda się większe a dodatkowo nie będzie sprawiało wrażenia tak małego, jak jest to w rzeczywistości. Oprócz głównego światła warto zastosować kilka ciekawych rozwiązań. Dobrze sprawdzi się rząd reflektorków na jednej ze ścian, bądź kinkiet nad lustrem. Taka opcja dodatkowo doświetli wnętrze i pozwoli nam się wygodnie przyszykować do wyjścia. Lustro w przedpokoju to kolejny ważny temat, którego nie możemy pominąć. Na pewno jest niezbędne do oceny stylizacji i tutaj ono również pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni. Możemy wykończyć fronty drzwi szafy lustrzaną szybą, bądź zastosować kompozycję mniejszych luster i lusterek w efektownych ramkach. Generalnie im większe lustro, tym lepiej dla naszego pomieszczenia. Odbijający się w nim obraz doda pomieszczeniu dodatkowej wielkości. Należy jednak uważnie przemyśleć jego umiejscowienie. Skierowane w stronę wiszących kurtek czy wielu elementów jedynie spotęguje wrażenie przeładowania. Skuteczną metodą w walce o dodatkową jasność i przestronność jest zaplanowanie takiej samej podłogi, co w pozostałych pomieszczeniach. Wykorzystywanie różnych materiałów do wydzielania różnych sfer ma swoje praktyczne, funkcjonalne zalety, jednak należy pamiętać, że przez to przestrzeń wyda nam się podzielona, odseparowana, i w końcowym efekcie – mniejsza. W przypadku aranżacji małego przedpokoju oraz reszty domu lub mieszkania warto postawić na jednorodność.

Dobór odpowiednich mebli

W pierwszej kolejności stawiamy na praktyczność i funkcjonalność. Aranżację przedpokoju warto rozpocząć od określenia ról, jakie ma spełniać. Czy zda egzamin do przechowywania przedmiotów? Jakie akcesoria będziemy w nim przechowywać? W momencie, gdy ustalimy te kwestie, możemy przejść do tematu doboru sprzętów. Przy doborze mebli decydujące są więc czynniki praktyczne. Jeśli nasza główna garderoba czy duża szafa znajduje się w innym pomieszczaniu, nie musimy w przedpokoju trzymać walizek, zimowych kurtek, i innych gabarytowych przedmiotów. Pamiętajmy, im mniej, tym lepiej. Pozwólmy sobie na odrobinę swobody już na wejściu do mieszkania. Wystarczy zatem, szafa na kilka sztuk odzieży wierzchniej i stojak na buty. Mądrze zaaranżowana strefa przechowywania, sprawi, że nawet w małym mieszkaniu przedpokój spełni rolę pełnowymiarowej strefy przechowywania. Do trudnych, nieustawnych wnętrz dobrze zda egzamin także szafa wnękowa. Mały przedpokój z szafą przesuwną pozwoli na zagospodarowanie przedpokoju w całej jego okazałości i ukryje przed wzrokiem ciekawskich pudła ze szpargałami. To też doskonały sposób na rozwiązanie wielu potrzeb ubraniowych. Projektując szafę, powinniśmy uwzględnić szafki na buty, odpowiednią przestrzeń na wieszaki dla długich zimowych płaszczy, stojak na parasole czy półki na szaliki i czapki.
Następnym sposobem maksymalnego wykorzystania dostępnego miejsca w przedpokoju będą tzw. pawlacze, w których możemy pomieścić liczne pudła, pudełka, kosze i koszyki. Odpowiednio umieszczone w pawlaczu, będą stanowić alternatywę dla zabudowy, pozwolą zagospodarować nieużytkowany kąt, a dobrze dobrane staną się świetnym uzupełnieniem całej aranżacji. Ostatnim doskonałym sposobem na umeblowanie małego przedpokoju jest też łączenie funkcji. Dla przykładu wieszak na ubrania można połączyć z lustrem, siedzisko może być jednocześnie skrzynią, w której możemy przechować buty. Coraz częściej producenci wychodzą naprzeciw małym, niepraktycznym pomieszczeniom, projektując meble dedykowane trudnym przestrzeniom. Dzięki takim rozwiązaniom meble wielofunkcyjne świetnie się sprawdzą przy urządzaniu naszego przedpokoju.