Każdy, kto ma to szczęście i posiada odrobinę ogródka na swoim terenie., z pewnością w sezonie letnim decyduje się na zakup basenu. Podstawową rolą basenów ogrodowych jest przynoszenie upragnionego ochłodzenia ciała w szczególnie upalne dni. Okazuje się jednak, że to jaki basen do ogrodu zostaje wybrany przez nas samych zależy od wielu czynników i nie jest to jedynie pojemność zakupionego zbiornika. Każdy może wybrać model między poszczególną budową basenów, ich rozmiarem, głębokością, a także wyglądem. Poniższy artykuł pomoże podjąć decyzję na temat tego, jaki basen wybrać do swojego ogrodu, by najlepiej spełniał swoją funkcję.

Na jaki typ basenu najlepiej się zdecydować?

W pierwszej kolejności warto ustalić poszczególne rodzaje wodnych zbiorników ogrodowych. Jednym z nich jest basen rozporowy, czyli zbiornik którego ściany ustawiane są w pionowej pozycji za pomocą wody wlewanej do pojemnika. Najczęściej rozporowe typy basenów posiadają charakterystyczny, dmuchany kołnierz, który należy napełnić powietrzem jeszcze przed wlaniem wody. Całkowitym przeciwieństwem tego typu zbiornika ogrodowego jest basen stelażowy, którego ściany wspierane są w pionowej pozycji przez specjalne „mocowanie”. Choć jego rozkładanie jest dużo bardziej czasochłonne, to klienci doceniają stabilność, z jaką przytrzymuje on wodę przy wchodzeniu i wychodzeniu osób z basenu. Niemal każdy zbiornik cieszy się sporą popularnością wśród klientów przede wszystkim dzięki swojej funkcjonalności, chodzi głównie o szybkie rozkładanie i składanie zbiornika. I to najbardziej pożądana przez nabywców cecha, która często decyduje o ostatecznym wyborze modelu podczas zakupów. Pozytywne zdanie na temat basenów rozporowych mają również rodzice, którzy doceniają możliwość nadmuchania kołnierza dodatkowym powietrzem, które chroni ich dzieci w czasie zabawy w wodzie. Jeśli chodzi o basen stelażowy wszystkie opinie są podzielone – pewnej części klientów zdecydowanie podoba się estetyka i stabilność konstrukcji zbiornika, ci drudzy natomiast nie są przekonani co do czasu, jaki trzeba włożyć w ustawienie stelaża. Wielu producentów oraz użytkowników podkreśla, że rozstawianie „rusztowania” w basenie stelażowym nie jest skomplikowane i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Dodatkowo stelażowy model zbiornika uważany jest za wyjątkowo poręczny i wygodny, ponieważ każdy jego użytkownik może wybrać basen w kształcie kwadratu lub prostokąta.

Basen ogrodowy przeznaczony dla dorosłych, czy dla dzieci – który z nich lepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie?

Najważniejszym pytaniem, jakie sobie trzeba postawić przed wyborem basenu do ogrodu jest to, kto będzie korzystał ze zbiornika. Najczęściej baseny ogrodowe ,wybierane dla dzieci mają o wiele mniejszą powierzchnię, niż modele przystosowane dla dorosłych. Nasze najmłodsze pociechy mają możliwość zażywania kąpieli wodnych w ogrodzie w płytkich basenikach z pompowanymi kołnierzami, które raczej możemy nazwać dużymi brodzikami. To właśnie one odpowiedzialne są za bezpieczeństwo maluchów w czasie zabaw wodnych, dzięki, którym dziecko nie wypadnie z niego, a dodatkowo niskie ściany basenu ułatwiają wychodzenie i wchodzenie dzieciom bez możliwości poślizgnięcia. Ciekawym rozwiązaniem są także baseny ogrodowe dla dzieci dostępne również z dmuchanymi zjeżdżalniami. Tego typu zabawki wymagają jednak dużo większej powierzchni ogrodu do swobodnego ustawienia. Jeśli chodzi o basen ogrodowy dla dorosłych to tutaj wybór pomiędzy poszczególnymi modelami jest zdecydowanie mniejszy, ale zwiększa dodatkową ilość dostępnych pojemności. Największe baseny na rynku dają nam możliwość na całkowite zanurzenie się dorosłej osoby pod powierzchnią wody. Przed zakupem tak dużego basenu należy więc wziąć pod uwagę dwie bardzo ważne kwestie. Po pierwsze, czy regularne wymienianie wody nie będzie problematyczne w ogrodzie, w którym nie mamy dostępu do bieżącej wody, a także w jaki sposób odprowadzana będzie woda w momencie składania konstrukcji. Jeśli obie te kwestie stanowią dla nas problem, warto zastanowić się nad basenem o znacznie mniejszej pojemności.Podstawowym wyznacznikiem w czasie zakupu basenu do naszego ogrodu powinna być ilość dostępnego miejsca oraz ilość osób, które będą z niego korzystały. Osoby z małymi dziećmi i posiadacze mniejszych działek powinny decydować się na dmuchane modele pojemników lub baseny rozporowe o mniejszej powierzchni, które ułatwią pociechom wchodzenie do wody. Domownicy, którzy planują sami oddawać się wodnym kąpielom, a dodatkowo chcą zapraszać do nich swoich znajomych mogą zdecydować się na specjalne modele stelażowe o stabilnej konstrukcji i dużej pojemności wody. Szeroki wybór obu modeli basenów ogrodowych znajdziemy w ofercie wielu sklepów internetowych i stacjonarnych.

Jakie są niezbędne akcesoria do basenów ogrodowych

Do basenów ogrodowych są nam potrzebne niezbędne akcesoria różnego typu. Niektóre w zależności od typów basenu są sprzedawane w komplecie. Niezbędne akcesoria basenowe to:
– pompka, która poprawi pompowanie basenu
– pompy filtrujące do basenów ogrodowych, które są w stanie oczyścić wodę w basenach od średnicy 244 cm i większych (zwykle rozporowych oraz stelażowych)
– profesjonalna chemia basenowa
– pokrywy basenów ogrodowych, które przydają się do wszelkiego rodzaju basenów a dodatkowo chronią przed zanieczyszczeniami
– maty zabezpieczające dno basenu , które będą chronić je zarówno przed uszkodzeniami podczas zabawy, jak i przed ostrymi elementami w podłożu (np. kamieniami, które mogą uszkodzić basen)
– drabinki ułatwiające wejście do głębokich basenów
– filtry do pomp oczyszczających do basenów ogrodowych
– łatki służące głównie do napraw basenu. Możemy je naklejać nawet pod wodą bez potrzeby wypuszczania jej z basenu.