
Kuchnia i jadalnia – dzielić czy łączyć?
Wspólne przestrzenie społeczne w jednostce mieszkalnej stanowią centrum życia rodzinnego, niezależnie od dochodów rodziny. Z biegiem czasu, wraz ze wzrostem ogólnej zamożności i czasu wolnego, wzrosła liczba, wielkość i typ wspólnych przestrzeni społecznych w typowym domu klasy średniej. Na przykład dzisiejszy „nowy” dom może składać się z salonu, oddzielnej jadalni oraz oddzielnej kuchni na przygotowywanie posiłków.
W mieszkaniach po przystępnych cenach wszystkie te same czynności muszą mieć miejsce w znacznie mniejszej przestrzeni. Nie można tego osiągnąć po prostu zmniejszając rozmiary pokoi klasy średniej lub pokojów łączonych dowolnie. Zamiast tego cały zespół projektowy powinien uczestniczyć w dyskusjach na temat aktywności w domu mieszkańców i alternatywnych możliwościach związanych z układaniem pomieszczeń o odpowiednich rozmiarach i relacjach między nimi. Wielu zastanawia się jak rozwiązać problem z pomieszczeniem do przygotowania posiłków oraz do ich spożywania. Połączyć je czy wręcz przeciwnie rozdzielić? Poniżej przedstawione są obie alternatywy i ich możliwe zalety oraz wady.
Obszar jadalni
• Stoły do jadalni różnią się rozmiarem i kształtem. Okrągłe stoły mogą być najbardziej kompaktową formą, ale nie zawsze będą wyborem najlepszym. Upewnij się, że można dopasować różne kształty stołów z dużym obiegiem wokół obwodu wszystkich siedzeń. Określ powierzchnię wymaganą dla minimalnego siedziska.
• Zapewnij miejsce na rozbudowę stołu na specjalne okazje. Strefy rozbudowy stołu, które zwykle łatwo powiększają meble, mogą okazać się pomocne.
• Należy wziąć pod uwagę, że stoły do jadalni i miejsca do jedzenia mogą być wykorzystywane do wielu czynności poza posiłkiem, takich jak prace domowe, składanie prania, granie w gry, spotkania towarzyskie oraz spotkania kulturalne.
Obszar kuchni
• Zapewnij odpowiednie i oddzielne blaty do mycia żywności i naczyń, suszenia naczyń i garnków, krojenia i przygotowywania posiłków, tymczasowego umieszczania garnków obok kuchenki podczas gotowania, i jedzenie. Ilość miejsca na każdą z tych czynności będzie się różnić w zależności od wielkości jednostki
• W większych rodzinach należy się spodziewać, że więcej niż jedna osoba może być zaangażowana w przygotowywanie posiłków lub sprzątanie za każdym razem. Zapewnij wystarczającą ilość wolnej przestrzeni dla każdej osoby, która ma być zaangażowana w te czynności tak by obyło się bez zbędnych konfliktów.
• Uwzględnij funkcjonalny i przestrzenny wpływ otwierania drzwi lodówki, drzwi piekarnika i zmywarek, a także ruchy między zlewem, lodówką i kuchenką. Zapewniając przestrzeń w kuchni do czynności niezwiązanych z gotowaniem, takich jak odrabianie lekcji, jedzenie, korzystanie z telefonu lub pranie, należy wziąć pod uwagę równoczesne korzystanie ze wszystkich obszarów kuchennych i urządzeń przy przydzielaniu miejsca na te inne czynności. Rozważ „spiżarnię” lub inne obszary do przechowywania w kuchni. Ewentualnie zapewnij wilgotne i odporne na gryzonie miejsca do przechowywania żywności w innej części domu lub mieszkania
• Zapewnij identyfikowalne obszary do wyrzucania i segregowania odpadów.
Kuchnia osobno, jadalnia połączona z salonem
W zależności od wielkości gospodarstwa domowego łączna przestrzeń mieszkalna / jadalna będzie musiała mieć odpowiednią długość i szerokości. Część jadalną można zmniejszyć w zależności od lokalizacji miejsca na ścianie na meble pomocnicze związane z jadalnią, otwieranie drzwi itd.
Potencjalne zalety:
• Może wymagać najmniejszej całkowitej powierzchni, aby pomieścić wszystkie funkcje, jeśli jest odpowiednio skonfigurowany.
• Zapewnia dużą, elastyczną przestrzeń, która pozwala na powiększenie jadalni w razie potrzeby
• Przestrzeń życiowa jest również elastyczna, ponieważ można korzystać z krzeseł do jadalni i powierzchni stołu aby rozszerzyć przestrzeń dzienną na duże spotkania
• Może wykorzystać jedną ścianę zewnętrzną jako obszar okna dla całej jadalni / salonu, potencjalnie umożliwiając również bardziej uporządkowany układ budynku.
Potencjalne wady:
• Brak akustycznej i wizualnej separacji pomiędzy częścią dzienną i jadalną sprawia, że jednoczesne korzystanie jest trudne w niektórych sytuacjach
• Część dzienna nie może tak łatwo funkcjonować w przypadku części sypialnej dla gości
• Część dzienna nie może służyć jako domowa powierzchnia biurowa
Kuchnia i jadalnia połączone, oddzielny salon
Część dzienna musi zaspokajać potrzeby związane z miejscem do siedzenia i rozrywką dla całego gospodarstwa domowego jednocześnie oraz niektórych gości. Będzie to wymagało powierzchni dość dużej. Kuchnia musi pomieścić stół i krzesła dla wszystkich członków rodziny z dużym odstępem do przemieszczania się gdy miejsca są zajęte.
Potencjalne zalety:
• Akustyczne i wizualne oddzielenie strefy życia od jedzenia obszar umożliwia równoczesne korzystanie z różnych rodzajów zajęć bez konfliktu
• Obszar mieszkalny może funkcjonować jako okazjonalny obszar dla gości lub obszar pracy w ciągu dnia, podczas gdy członkowie gospodarstwa domowego mogą nadal korzystać z jadalni / kuchni jako strefy społecznej
• Powierzchnia stołu do jadalni może być używana do przygotowywania posiłków, gdy przygotowywanie posiłków dużych czy na specjalne okazje wymaga większej powierzchni
• Kuchnia / jadalnia może stać się miejscem spotkań towarzyskich zarówno podczas przygotowywania posiłków, jak i poza nimi, stanowiąc alternatywę dla części dziennej.
Potencjalne wady:
• Może wymagać więcej powierzchni niż w przypadku alternatywy 1.
• Zmniejsza opcje lokalizacji stref jedzenia
• Może utrudnić rozbudowę strefy jedzenia
• Może utrudnić zakwaterowanie wielu gości w salonie jest trudniejsze
• Większa powierzchnia ściany w kuchnio jadalni wymaga światła i dostępu do powietrza więc powinno się tam znajdować więcej okien, które mogą zabrać przestrzeń np. na szafki do przechowywania naczyń czy żywności.