Living room. Już sama nazwa brzmi jak miejsce na wygodny odpoczynek dla wszystkich. Ale z planami otwartych pięter i czynnym życiem, które determinuje wiele osób, ta wspólna przestrzeń publiczna często uosabia walkę między cieszeniem się prawdziwym życiem a utrzymaniem domu w domu i przygotowaniem się na gości. Pokój rodzinny, a nawet kuchnia z miejscami do siedzenia może być zbyt duża, otwarta, zajęta i kojarzona z gośćmi. Dlatego wielu szuka alternatywnej przestrzeni, w której mogliby się razem zrelaksować.

Pragnienie wspólnego przebywania i odpoczynku znajduje swoją drogę do projektowania domu za pomocą przestrzeni, które są czasami nazywane „salonami”. Nazwa ta sugeruje pokój, w którym można się spotkać w wolnych chwilach czy zapraszając znajomych. Przestrzeń ta jest zwykle bliżej wejścia, często na parterze, jako strefa pośrednia pomiędzy intymnym miejscem relaksu rodziny a przyjmowania gości. To miejsce, które ma zupełnie inną tożsamość niż zwykły pokój dzienny lub sypialnia.

Salon piżamowy

Obecnie w wielu krajach pojawił się jednak nowy trend – połączenie sypialni i living roomu czyli miejsca gdzie można relaksować się przed snem, nawet będąc już w piżamach. Wiele istniejących układów może uwzględniać ten trend, ponieważ pokoje wielofunkcyjne, elastyczne lub dodatkowe można łatwo ustawić w tej estetyce. Ważne jest, aby domy ewoluowały i lepiej odzwierciedlały sposób, w jaki ludzie chcą dzisiaj żyć. Domy są jak nasze ubrania. Muszą się poruszać, rosnąć i kurczyć, tak jak my sami.

Pamiętaj, że kupujący mogą szukać nowych miejsc, nawet jeśli nie znają ich jeszcze jako trendu lub nie znają terminu dość nowego w wielu krajach określanego jako „salon piżamy” – miejsce relaksu wieczornego, zlokalizowane blisko sypialni. Chociaż kilka ofert już wyraźnie zawiera ten pokój jako funkcję, możesz wziąć wskazówki z poniższych przykładów i zastosować je do dodatkowych sypialni, dużych korytarzy, gotowych piwnic lub pomieszczeń na poddaszu.

Konstrukcja a nowy trend

Podobnie jak większość trendów w domu, branża budowlana w nowych domach może Sugeruje się ograniczenie mebli i akcesoriów do sypialni, aby stworzyć bardziej dedykowaną przestrzeń do spania. Wielu specjalistów widzi konsumentów odchodzących od projektów sypialni, które uwzględniają inne funkcje, takie jak odrabianie zadania domowego, czytanie i spędzanie czasu. Klienci coraz częściej pytają, czy ich sypialnie są dopasowane do łóżek oraz odpowiedniej przestrzeni wokół nich.

Ludzie z branży wolą nazywać te pomieszczenia pokojami typu flex. Ostatnio zaczęto włączać je do swoich mniejszych domów o powierzchni od 2500 do 3000 metrów kwadratowych, zmniejszając rozmiar innych pomieszczeń.
Niektórzy umieszczają przestrzenie w pobliżu sypialni na drugim poziomie, aby widok wychodził na ogród, jezioro czy inny atrakcyjny krajobraz.
Nawet gdy miejsca jest stosunkowo mało zdarza się że cała sztuka polega na tym, że dzieci, których pokoje i sypialnia znajdują się na drugim piętrze, dojdą na poziom rodziców, aby wszyscy mogli razem spędzać wolny czas. Dla tych rodziców, którzy nie chcą wspinać się po schodach, apartament główny i elastyczny pokój mogą zostać przełączone na sypialnie dla dzieci na drugim piętrze.
Pytanie o czas na ekranie

Wspólny relaks

Niektóre rodziny zbierają się w tym pomieszczeniu aby oglądać filmy lub ulubione programy telewizyjne. Ale inni mogą chcieć, aby te salony były wolne od technologii, aby uniknąć zakłócania rodzinnej rozmowy, gier i relaksu. To miejsce, w którym członkowie [rodziny] mogą medytować i odpocząć od codziennego życia, porozmawiać lub poczytać książkę – mogą robić co tylko zechcą.

Tak naprawdę jest to kwestia osobistych preferencji i równowagi rodziny. Wiele pokoleń, które dorastały z technologią, wychowuje teraz dzieci i próbuje cofnąć wahadło w drugą stronę. Opowiadają się za wspólnym spędzaniem czasu bez korzystania z tak wielu technologii, które mogliby mieć. Wg specjalistów wyniki takiego postępowania mogą yć negatywne nie tylko dla dzieci ale dla całej rodziny – także dla dorosłych. Rodzina jest pierwszym miejscem do nauki interakcji z innymi, można też zaobserwować lepszy rozwój języka przy mniejszym zużyciu technologii, ponieważ istnieją większe możliwości prowadzenia rozmów i interakcji społecznych.
Aby miejsce było przytulne i przyjemne zachęca się do dodawania koców, poduszek puf i innych dotykowych przedmiotów do pokoju i zezwalania na jedzenie. Jedzenie staje się kolejną okazją do wiązania się, uczenia się manier i mówienia o preferencjach domowników.
Jakkolwiek jest umeblowane i gdziekolwiek się znajduje salon piżamowy, celem powinno być odzwierciedlenie potrzeb rodziny, która będzie z niego korzystać. Potrzebujesz rzeczy, które doprowadzą Twoją rodzinę do spędzania czasu i rozmowy? Nic lepszego niż ten pokój nie wymyślisz.

Jedna z par urządziła pokój na korytarzu ze wszystkich rodzinnych sypialni w dwupiętrowym domu w stylu kolonialnym w Richmond w stanie Wirginia jako salon piżamy. Nazywają to jednak „leniwym pokojem”. To działa także ze względu na całe mnóstwo szafek do przechowywania, siedzenia przy oknie i miejscem na komfortowych fotelach połączonych ze sobą. Zamiast spędzać tam wieczory, rodzina zbiera się rano, zanim schodzi na dół. Czas nie zmienia jednak ich zwyczajnego ubioru. Nadal zgodnie z nazwą pokoju są w piżamach.

Pomijając wszystkie inne aspekty salon piżamowy jest często używany przez dzieci, można rozważyć więc bardziej kapryśne akcenty w dekoracjach i wyposażaniu wnętrza. Jedna z rodzin posiadająca taki oto pokój, korzystając z 20-metrowych sufitów na drugim poziomie, zbudowała strych w jednym końcu dodatkowej sypialni, do którego prowadzi drabina, na której może bawić się troje dzieci w domu. To miejsce, w którym rodzina może się spotkać i poczuć naprawdę razem.