Nie jest tajemnicą, że twórcy, budowniczy i architekci preferowali układy na otwartym planie w ciągu ostatniej dekady. Większe kuchnie i jadalnie, są nową normą, a estetyka zewnętrznej przestrzeni mieszkalnej często sięga do wewnątrz, dzięki bezszwowym szklanym drzwiom i oknom sięgającym od podłogi do sufitu.

Przejście w kierunku otwartości wynika z kilku czynników. Postęp technologiczny w budownictwie pozwala na dłuższe rozpiętości, ponieważ stal zastąpiła drewno we wspornikach lub belkach. Otwarty plan dodaje wrażenie większego kwadratu bez faktycznego dodawania fizycznej przestrzeni do powierzchni domu.

Niektóre domy oferują już równowagę zarówno otwartych, jak i zamkniętych przestrzeni od samego początku. Wiele planów obecnie otwiera jadalnię na kuchnię i pokój rodzinny, ale oddziela pokój na tym samym piętrze, który może pełnić funkcję spokojniejszego salonu lub czytelni. Zdarza się też wspólny salon i jadalnia z przodu z połączoną tylną kuchnią i pokojem rodzinnym.

Usunięcie i dodawanie ścian

Kulturowy ruch w kierunku mniej formalnych przestrzeni mieszkalnych i rozrywkowych to przyczyna popularności otwartego planu. W zwykłych, wielofunkcyjnych pokojach można montować i wyświetlać większe ekrany telewizyjne z kilku punktów obserwacyjnych wewnątrz i na zewnątrz. Nowsze urządzenia audio umożliwiły również odtwarzanie dźwięku w większych przestrzeniach.
Jednak po latach domagania się bardziej otwartych układów przypominających lofty , wahadło wydaje się osiadać pośrodku z pragnieniem zarówno uderzającej lekkości, jak i przytulnych zakątków. Wielu właścicieli domów, którzy doświadczyli życia w pogłosowych przestrzeniach typu akwarium, uważa, że ​​poziom przejrzystości nie zawsze działa dobrze. Często chcą przynajmniej jednego cichego kącika lub oddzielnego pokoju, który jest oznaczony jako wolny od technologii, co zwykliśmy nazywać salonem. Wielu może czuć się zestresowanych, widząc swoją brudną kuchnię z każdego pokoju na głównym piętrze.

Ale budowanie lub burzenie konkretnych ścian może być kosztowne w istniejących już domach. Wznoszenie pełnych lub częściowych ścian jest zwykle mniej kosztowne niż jednego, ale koszt wzrasta, jeśli ściana zawiera kanały, przewody elektryczne lub hydrauliczne. I choć częściowa ściana może wydawać się łatwym kompromisem, zazwyczaj wymagają one wsparcia na każdym kroku. Usunięcie całości lub części ściany nośnej może kosztować trzy razy więcej niż usunięcie przegrody (ściany, która nie przenosi ciężaru), ponieważ nawet ściany, które nie wspierają dachów lub podłóg powyżej, mogą zawierać ramy sufitowe. Właściciele domów powinni również pamiętać o kosztach dodatkowych, takich jak układanie i łatanie podłóg, które są związane z takimi projektami.

Zamykanie szeroko otwartej przestrzeni

-Zbuduj element architektoniczny. Jeśli konstrukcja wydaje się najlepszym rozwiązaniem, właściciele domów mogą rozważyć zbudowanie biblioteczki, kominka, podsufitki, szklanych drzwi lub kolumny w domu zamiast ściany. Można przykładowo powtórzyć kamień stosowany na zewnątrz domu w kolumnach w kuchni. Inne strategie aby uczynić obszar bardziej intymnym, obejmują obniżanie pułapów; instalowanie belek, zatoczek lub kasetonów; i dodanie wewnętrznych szklanych drzwi, które utrzymują otwartą linię widzenia między obszarami, ale nadal tłumią dźwięk.
-Nowsze kominki gazowe lub żelowe są łatwe do odpowietrzenia i nie wymagają komina, co czyni je łatwiejszymi do zainstalowania i mniej kosztownymi do zainstalowania niż w przypadku tradycyjnych kominków opalanych drewnem sprzed lat.
-Zróżnicuj obszary za pomocą podłóg, farb i tapet. Zmiany w materiale, kolorze lub teksturze na podłodze, ścianie lub suficie są bardziej wizualne niż strukturalne, ale nadal mogą oszukać oko. Głębokie intensywne barwy jak oceaniczny niebieski, głęboka czerwień, sprawiają, że pokoje wydają się mniejsze i bardziej zadbane. Niektóre ciemne tapety i panele mają podobny efekt. Plusem jest to, że wybory te można dość łatwo zmienić, aby ponownie otworzyć przestrzeń. Minusem jest to, że nie będą one odbijać hałasu.
-Użyj mebli, aby stworzyć winiety. Nie obejmuje to również trwałego, strukturalnego remontu, a jedynie ustawienie istniejących mebli w celu zaproponowania odrębnego pomieszczenia w większej przestrzeni. Po prostu odciągając sofy, krzesła i stoły od ścian i ustawiając je na powierzchni dywanika, można osiągnąć zamierzony efekt. Opcja ostrzejsza może obejmować zasłony zwisające z sufitu, a nie w oknach i drzwiach.

Otwieranie oddzielonych pokoi

-Usuń drzwi, ściany i szafki. Łatwe i niedrogie rozwiązanie – nawet dla majsterkowiczów – polega na usunięciu drzwi i ościeżnic, a następnie na łataniu i malowaniu, aby między sąsiednimi pokojami był wyraźny widok.
-Podnieś sufit. Podnoszenie dachu jest szalenie drogie. Bardziej przystępnym sposobem na zwiększenie wysokości i otwartości jest podniesienie sufitu pod kątem, gdy jest dach spadzisty. Przed jakąkolwiek poważną zmianą klienci powinni rozważyć sporządzenie planu w celu wizualizacji możliwości i wad.
-Zainstaluj świetliki lub dodaj okna. Dzięki tym niedużym zabiegom można sprawić, że pomieszczenie będzie większe i bardziej otwarte. Okna wpuszczają światło i wentylację, ale nie otwierają wystarczająco miejsca. Pogrupowanie okien w siatkę może dać większy efekt. Ale nawet tylko dwa okna mogą zadziałać, wszystko zależy od konkretnej przestrzeni.
-Rozmycie linii pomieszczeń za pomocą grup mebli i opcji projektowania. Oddzielne pokoje mogą bardziej przypominać jedną całość, jeśli linie celowo są między nimi rozmazane. Sztuką jest wykorzystanie materiałów podłogowych, kolorów ścian, a nawet grup mebli do wypełnienia przestrzeni. Pamiętaj, aby używać mebli wykończonych ze wszystkich stron, ponieważ będą one oglądane z każdej strony.
-Użyj luster. Odblaskowe powierzchnie, które rozciągają się pionowo do sufitów i poziomo wzdłuż całych ścian, powodują otwarcie przestrzeni i pozwalają na swobodne odbijanie się światła. Nawet użycie luster wzdłuż mniejszych powierzchni – powiedzmy na półkach z książkami – może pomóc.