Salon jest wizytówką każdego domu i mieszkania. To właśnie tutaj gromadzimy się z rodziną, zapraszamy gości i wspólnie relaksujemy się po trudach dnia codziennego. Aranżacja salonu jest jednocześnie odbiciem gustu jego mieszkańców. Dlatego warto dokładnie przemyśleć kwestię urządzenia tego pomieszczenia. Przy odrobinie wysiłku i niewielkich nakładach finansowych każdy salon może wyglądać naprawdę dobrze. Aby dobrze zaaranżować nasz salon, warto skorzystać z wielu porad i wskazówek, które możemy znaleźć dosłownie wszędzie. Internet, czasopisma wnętrzarskie czy pomoc znajomych, pomogą nam ustalić najważniejsze elementy, które będziemy mogli wykorzystać do stworzenia naszego idealnego miejsca w domu.

Dla wielu z nas salon to główne pomieszczenie w naszym domu czy mieszkaniu. Pełni funkcję szczególną, bowiem jest miejscem gromadzenia się i wspólnego spędzania czasu przez wszystkich jego domowników. Dlatego aranżacja nowoczesnego i modnego salonu musi być odpowiednio przemyślana i funkcjonalna. Wnętrze powinno zachwycać oczy gości, powinno być łatwe do posprzątania oraz musi zachęcać do spędzania w nim czasu. Salon powinien być również przystosowany do zainteresowań domowników, które łączą ich w tym pomieszczeniu, dotyczy to głównie wspólnych seansów filmowych lub grania w gry planszowe czy telewizyjne. Najważniejszymi elementami są meble w salonie, kanapa, fotele, stół, regał, powinny być praktyczne i funkcjonalne. Aby zaczerpnąć ciekawych porad, w jaki sposób powinien wyglądać nasz salon, stwórzmy swoją tablicę pomysłów. Dobry projekt salonu kształtuje przestrzeń w taki sposób, aby broniła się ona sama, cokolwiek by nie przyniosło ze sobą wykończenie, umeblowanie i dekoracja. I nie kierujmy się jedynie oryginalnością rozwiązań w wystroju salonu. W zasadzie urozmaicona architektonicznie przestrzeń salonu może być ozdobą samą w sobie, to dodatkowo nie trzeba go później na siłę uatrakcyjniać meblami i przedmiotami dekoracyjnymi.Wystarczy, że zwykły prostopadłościan z dobrze zachowanymi proporcjami i odpowiednio zaprojektowanymi miejscami na poszczególne sfery, może stać się ciekawym i funkcjonalnym pomieszczeniem. Dobry projekt salonu uwzględnia wszystkie właściwe proporcje poszczególnych części pomieszczenia.

Aranżacja salonu- na co należy zwrócić uwagę?

Zanim jednak przejdziemy do mebli zadbajmy o podstawy – ściany i podłogi. Ściany można pomalować na klasyczne koory lub nadać im niepowtarzalnego wyrazu wykorzystując trójwymiarowe panele, okładziny ścienne lub fototapety. Możemy też postarać się o nietypowe rozwiązania i pomalować grzejnik na intensywny kolor. Nasi goście będą się wówczas zastanawiać, czy to my jesteśmy autorami tego dzieła sztuki. Jeśli chodzi o podłogi, to najlepszym wyborem będą drewniane. Jednak, gdy szukamy oryginalnych rozwiązań możemy położyć modną dzisiaj posadzkę z betonu, żywicy epoksydowej, korka lub paneli winylowych. Meble wybierajmy dokładnie, pamiętajmy, żeby odpowiednio dobrać gabaryty do rozmiarów naszego salonu i zgrać wszystko ze sobą kolorystycznie, pamiętając o określonej liczbie mebli. Salon nie może być zagracony niepotrzebnymi elementami, dodatkowo nie można także zapomnieć o wyjątkowej mocy dodatków. Zasłony, poduszki, obrazy i inne elementy dekoracyjne są w stanie odmienić każde wnętrze i uczynić z niego designerskie cudo Wielkość salonu powinna być zawsze zależna od powierzchni całego domu. Dla przykładu w około stumetrowym domu będziemy musieli się zadowolić salonem dwudziesto-metrowym. Gdy powierzchnia domu przekracza dwieście metrów metraż salonu może sięgać 40 a nawet 50 m Na uwagę zasługuje efektowne oświetlenie w całym pomieszczeniu, które nada w naszym salonie nowoczesnego charakteru. Pamiętajmy, że otwarta aranżacja salonu powinna zawierać przynajmniej dwa źródła oświetlenia górnego. Kontakty oświetleniowe muszą być ulokowane tak, aby umożliwić wygodną obsługę. W ten sposób nasza aranżacja wnętrz stanie się nie tylko nowoczesna, ale i praktyczna.

Dzisiejszy nowoczesny salon coraz częściej otwiera się na również na inne pomieszczenia. W naszych domach spotykamy obecnie połączenie kuchni, jadalni oraz strefy wypoczynku. Pomieszczenie, które jest otwarte nadaje ciekawy efekt dekoracyjny, a jednocześnie okazuje się bardzo praktyczne i funkcjonalne. Praktyczność i walory dekoracyjne pomieszczeń otwartych prezentuje wiele ciekawych aranżacji salonu. Na pierwszy plan powinna wysuwać się strefa wypoczynku. Ciekawie będzie prezentował się przestronny narożnik, który umożliwi przyjemny relaks podczas spędzania codziennych wieczorów. Bezpośrednio przy narożniku możemy umieścić niewielkie pufy i dodatkowo ławę nawiązującą do barwy naszych podłóg. Wystrój salonu dodatkowo uzupełniają dopasowane stylistycznie fotele oraz ozdobne i kolorowe poduszki ułożone na narożniku. Oglądając wiele ciekawych propozycji numerem jeden, staje się dzisiaj podwyższony sufit oraz intensywnie przeszklona ściana zewnętrzna, z ciekawych materiałów, jakim jest np: szkło lacobel. Dzięki temu aranżacja salonu nabierze wrażenia lekkości i stanie się wizualnie powiększona. Jeśli chcemy oszacować budżet, wykorzystajmy przydatny kalkulator kosztów remontu lub wykończenia salonu. Nasza aranżacja wnętrz bardzo dobrze sprawdzi się również ze strefą kuchenną oraz z jadalnią. Nasz otwarty salon dobrze jest wyposażyć w podłużny stół oraz odpowiednią ilość lekkich krzeseł, które nawiążą do wiodącej stylistyki dekoracyjnej. Strefę z kuchnią dobrze jest wyposażyć w stylowe meble kuchenne oraz wyspę kuchenną, która umożliwi wygodne przygotowywanie posiłków. Całość uzupełni elegancka, drewniana podłoga o jasnym, stonowanym zabarwieniu. Tego rodzaju salon w domu z pewnością stanie się efektowną wizytówką.