Sypialnia to miejsce, które powinno służy nam wszystkim przede wszystkim do relaksu i wypoczynku. Każdy szczegół przy jej urządzaniu ma duże znaczenie: od kolorystyki ścian i mebli, po wygodny materac i dobór wzorów na pościel. Poniżej przedstawiamy przydatne rady i wskazówki, dzięki którym nasza sypialnia stanie się naszą oazą.

Dzisiaj modnym i atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem jest obecnie sypialnia połączona z łazienką, jednak należy pamiętać, że nie każda para ma możliwości metrażowe na takie zestawienie. Nawet jeśli w mieszkaniu jest wystarczająca ilość miejsca na wyodrębnienie osobnej, przytulnej łazienki, nie wszyscy czują się komfortowo w takich warunkach. Niektórzy klienci zwracają uwagę na inny problem, dotyczy to przede wszystkim zróżnicowanymi porami wstawania lub kładzenia się do snu. Połączenie sypialni z łazienką staje się niepraktycznym rozwiązaniem, gdy np. jeden z partnerów wraca często późno z pracy, a druga osoba chce wyciszyć się przed snem. Dlatego kwestie doboru i rozplanowania sypialni należy ustalić już na etapie prac początkowych, podczas rozmów na temat projektu sypialni. Chodzi o to, by nasza koncepcja wnętrza była w zupełności adekwatna do stylu życia i prywatnych relacji jego mieszkańców.

Przed stworzeniem naszego wymarzonego projektu sypialni ważne jest także ustalenie kilku ważnych kwestii:

1. Jakiej wielkości powinien ma być nasz materac? Zazwyczaj standardowo większość par wybiera rozmiar 160×200, 180×200, Jaka będzie oczekiwana wysokość łóżka/materaca? Czy łóżko powinno mieć zagłówek?
2. Jeżeli lubimy czytać książki, to konieczne staje się dobranie odpowiedniej szafki przy łóżku (zazwyczaj z szufladą) oraz dobór odpowiedniego oświetlenia np. lampy z możliwością włączenia i wyłączenia jej po każdej ze stron łóżka.
3. Czy przy łóżku ma znaleźć się szafka nocna lub stolik? Jeśli ma to być szafka, warto zastanowić się, aby była dla nas funkcjonalna, najlepiej z dodatkową szufladą
4. Czy partnerom jest potrzebny np. dodatkowy stolik pomocniczy lub inny element, które będzie znajdował się przy łóżku na stałe?
5. Czy na szafce będziemy umieszczać sprzęty do ładowania i elektronikę, np. telefon lub tablet? Jeśli tak, to warto zadbać o to, by gniazda USB znajdowały się blisko nas
6. Czy w sypialni chcemy, aby znalazł się odbiornik TV i/lub rzutnik z ekranem projekcyjnym, a może inny sprzęt audio-wideo? Jeśli ma być to telewizor, warto się zastanowić, czy ma on być ukryty w zabudowie, jeżeli mamy miejsce, czy ma być dostępny przez cały czas. W przypadku rzutnika – czy ma on być podłączony do dekodera, czy będzie służył tylko do oglądania filmów, np. z laptopa? Ważne, abyśmy wiedzieli jaka firma dostarcza nam media, wtedy dobrze jest ustawić TV w danym miejscu mieszkania, należy pamiętać o wyprowadzeniu instalacji w taki sposób, by była ona dyskretna i nie rzucała się w oczy, oraz o wyznaczeniu miejsca na dekoder
7. Czy w sypialni planujemy zamontować sprzęt audio? Jeżeli tak, to możemy urządzić sypialnie w formie multiroomu.
8. Czy w sypialni chcemy wyznaczyć dodatkowe miejsce na garderobę? Bądź dużą szafę na ubrania. W tym wypadku należy ustalić ilość ubrań i oczekiwane proporcje półek i szuflad,, jak również określić specjalne wymagania co do garderoby lub szafy.
9. Czy w sypialni każdy z partnerów będzie pracował? Jeżeli tak, to niezbędna będzie możliwość wydzielenia odpowiedniej przestrzeni do pracy, tak, aby Czy sypialnia mogła pełnić funkcję domowego biura
10. Czy w sypialni będzie chcemy wstawić toaletkę?
11. Czy w sypialni chcemy zamontować klimatyzację? Jeśli decydujemy się na takie urządzenie, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy ma być on zabudowany, czy naścienny. Należy uwzględnić również to, czy możliwe jest zrobienie klimatyzacji w naszej sypialni.
12. Czy w pomieszczeniu będą zwierzęta? Jeżeli tak, to należy pomyśleć o posłaniu dla naszego pupila
13. Czy w sypialni będzie spało dziecko? W tej sytuacji powinniśmy wydzielić miejsce na łóżeczko dla noworodka bądź inny sprzęt związany z opieką nad noworodkiem
14. Czy należy uwzględnić dodatkowe miejsce na niestandardowy sprzęt wielkogabarytowy, np. oczyszczacz powietrza, bieżnię, orbitrek, sprzęt rehabilitacyjny itp.
Podczas planowania tych wszystkich kwestii należy ustalić także wszelkie wymagania szczególne. Mogą być one związane z wyeksponowaniem kolekcji ciekawych pamiątek z podróży albo symbolicznych obrazów. Zwrócenie uwagi na te wszystkie elementy i czynniki pozwolą uniknąć błędów podczas tworzenia projektu lub koncepcji. Zazwyczaj jest tak, że, że klienci nie zawsze wiedzą dokładnie, czego naprawdę chcą. Dlatego w tej kwestii najlepiej skorzystać z wielu porad fachowców, znajomych, albo po prostu zaczerpnąć inspiracji z sieci.

Podczas projektowania sypialni należy kierujmy się przede wszystkim funkcjonalnością. To wnętrze jest kluczowe dla każdego człowieka, bowiem to tu śpimy i odpoczywamy po całym dniu, jak również przechowujemy swoje ubrania i czytamy książki przed snem. Ponadto zdarza się, że spędzamy w naszym łóżku kilka dni, gdy dopadnie nas nieprzyjemne przeziębienie. Projektując sypialnię, staramy się wygospodarować jak najwięcej miejsca, by móc przechowywać większą ilość ubrań, lub swoje ulubione akcesoria. Jeśli domownik lubi czytać książki tradycyjne, dobierzmy dla niego odpowiednio większy stolik nocny lub szafkę. Jeśli czyta e-booki, zainstalujmy dodatkowe gniazdko pod służące do tego urządzenie. Aranżując sypialnie, staraj się wybierać inteligentne rozwiązania np. automatyczne uruchamianie i gaszenie oświetlenia.Jest to niezwykle praktyczny i wygodny sposób, dla osób zapracowanych. Dzięki temu rozwiązaniu światło możemy zgasić po położeniu się do łóżka, włącznikiem znajdującym się najczęściej w ścianie nad szafką nocną.