Dla każdego domownika kuchnia to serce domu i centrum życia rodzinnego. Dla wielu z nas jest ona jedynym miejscem, w którym przygotowuje się jedzenie i spożywa posiłki. Dlatego nasza kuchnia powinna być przede wszystkim wygodna, praktyczna i funkcjonalna. Musi też dobrze trafiać w gusta naszych mieszkańców. Najważniejsza w kuchni jest zatem kolorystyka, wygląd szafek kuchennych oraz ich pojemność. Poniżej przedstawiamy najważniejsze porady i wskazówki, dzięki, którym nasza kuchnia przykuje uwagę każdej osoby.

Po pierwsze jakie meble są niezbędne w kuchni?

Zapewne każdy z nas wie, że meble kuchenne należą do najważniejszych elementów wyposażenia spośród całego domu, dlatego należy je wybierać w przemyślany sposób. Możemy zdecydować się na meble zaprojektowane z myślą o konkretnym pomieszczeniu, bądź wybrać gotowe zestawy, które wyróżniają się niższą ceną. Może to być zabudowa jednorzędowa, lub dwurzędowa, w kształcie litery „L”, „U” lub „G”.W skład zestawów mebli kuchennych wchodzą zazwyczaj szafki stojące i wiszące. Te pierwsze znajdują się w każdej kuchni, ale zajmują sporo miejsca, co jednak nie powinno nikogo dziwić, bowiem to na nich zamieszczony jest solidny blat. Przeważnie tego typu szafki posiadają drzwiczki otwierane na bok, które jednak nie zawsze są praktyczne, dlaczego? niestety nie sprawdzają się w narożnikach. Dlatego coraz częściej w zestawach możemy spotkać szafki stojące z drzwiami przesuwanymi i tzw. bezuchwytowe, które montowane są na „kilk” W celu ułatwienia wykorzystania powierzchni do przechowywania stosowane są też stojące szafki z szufladami, szafki typu cargo, gdy potrzebujemy dostać się w głąb szafki oraz szafki wiszące, które zazwyczaj są otwierane poprzez podniesienie drzwiczek do góry. Wiszące meble świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, bowiem mocuje się je do ściany bądź do sufitu.

Najciekawsze pomysły na wystrój funkcjonalnego wnętrza

Aranżując każdą przestrzeń kuchenną, możemy inspirować się stylem klasycznym, który wyróżnia się m.in. licznie zdobionymi szafkami i stonowanymi, ciepłymi barwami. Styl klasyczny ma ponadczasowy charakter, natomiast kuchnia nowoczesna jest wybierana często przez osoby, które cenią sobie porządek i niezbyt przepadają za dekoracjami. Ważne jest, aby w takim pomieszczeniu każdy centymetr mógł być zagospodarowany zgodnie z zasadą funkcjonalności. Planując aranżację kuchni, można zdecydować się na styl angielski, który bazuje na drewnianych meblach z dekoracyjnymi listwami i żłobieniami lub na modną dzisiaj kuchnię prowansalską, która zazwyczaj składa się z mebli na wymiar. Na uwagę zasługuje też kuchnia rustykalna, której znakiem rozpoznawczym są dekoracje ludowe. W polskich domach przeważa jednak styl skandynawski, który bazuje na prostocie i minimalizmie. Warto przemyśleć dobór odpowiedniego stylu naszej przestrzeni kuchennej, z wyznaczeniem dodatkowego miejsca na część spiżarną, która ułatwi nam wygodne przygotowywanie posiłków.

Połączenie salonu z kuchnią – jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem to rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w małych mieszkaniach. Jeżeli nie mamy tego szczęścia i mieszkamy w małym M1, nic straconego, w tego typu pomieszczeniach, w łatwy i fajny sposób możemy zaaranżować kuchnię z salonem. Najważniejszy będzie tutaj duży blat kuchenny do przygotowywania posiłków. Na zwiększenie komfortu gotowania duży wpływ będzie miała obecność wyspy kuchennej, która dodatkowo może pełnić funkcję stołu i oraz miejsca do przechowywania wielu produktów a nawet urządzeń kuchennych. Urządzając salon z aneksem kuchennym, należy też zadbać o to, by styl kuchni pasował do wystroju pokoju dziennego. Jeśli mamy do urządzenia niewielkie pomieszczenie to najlepiej wybrać styl minimalistyczny. Możemy także zadbać o odpowiednie oświetlenie, dobrze dobrane światło na pewno sprawi, że nasza kuchnia optycznie wyda się większa. W salonie z aneksem powinny znaleźć się dwa źródła światła: jedno w strefie dziennej a drugie w kuchennej.

Gdzie urządzić część jadalną w naszym domu?

Aby dobrze ulokować naszą jadalnię należy dostosować ją do rozkładu i wielkości domu. Może ona być częścią kuchni, pokoju dziennego, ale może też stanowić granicę pomiędzy aneksem a salonem. Osoby, które nie mają tego szczęścia i posiadają niewielką przestrzeń, z reguły muszą decydować się na trzy pierwsze rozwiązania. Wówczas, aby wyznaczyć wyczuwalną granicę, dobiera się odpowiednie oświetlenie lub elementy architektoniczne, takie jak wnęki. W dużym domu jadalnię większość osób urządza osobno, najlepiej w pomieszczeniu sąsiadującym z kuchnią. Dobrym pomysłem jest też usytuowanie stołu jadalnianego w miejscu otoczonym z trzech stron oknami. Takie miejsce jest idealnie oświetlone światłem dziennym. Możemy również przedłużyć blat, by zyskać większą przestrzeń. Przedłużony o kilkanaście centymetrów da nam sporą różnicę w wygodzie użytkowania strefy przeznaczonej do gotowania. Na blacie znajdziemy również sporo miejsca na przedmioty i urządzenia, szczególnie tej małej wielkości takie jak: toster czy stojak na noże, których nie chcemy chować, ponieważ używamy ich na co dzień, jest to dobre rozwiązanie, bowiem wszystkie akcesoria nie będą nam przeszkadzać w trakcie przygotowywania posiłków. Połączenie salonu z aneksem, sprawia, że część kuchenna jest całkowicie niewidoczna. Ścianka, która imituje meble w salonie, ukryje wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne, a do tego sprawi, że całe miejsce wyda się spójnie urządzone. Dobrym pomysłem na połączenie obu stref jest wykorzystanie jednej ze ścian wyspy kuchennej na urządzenie pakamery telewizyjnej. Planując aranżację salonu z aneksem, możemy też pomyśleć o przeszklonej ściance, która częściowo oddzieli kuchnię od salonu.