
Projektowanie ogrodu – najważniejsze zasady
Zima to najlepszy pora i czas na zaplanowanie naszego wymarzonego ogrodu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które przydadzą się wszystkim pasjonatom ogrodnictwa, pragnącym samodzielnie zakładać lub modyfikować swój ogród. Najważniejsze porady pozwolą zbudować harmonijną przestrzeń, gdzie będzie można odpocząć i oddać się swym pasjom w zaciszu ogrodu.
Planowanie ogrodu zacznijmy już na etapie projektowania domu.
Przy realizacji i aranżacji wymarzonej parceli, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
1. Piękne drzewa podnoszą wartość naszego terenu – nie pozwólmy tego zmarnować. Uszanujmy każde drzewo, które możemy zostawić na swojej działce, bowiem może ono stanowić bazę do dalszej naszej kompozycji. Nawet najstarsza jabłoń czy grusza na długie lata ozdobi pozwoli ozdobić twój ogród.
2. Zbyt wysokie ustawienie budynku w terenie może powodować konieczność budowy dużej ilości schodów, natomiast jeżeli schody będą zlokalizowane zbyt niskie, będziemy zmuszeni zbudować dodatkowe odprowadzenie wody spod budynku. W obu przypadkach jest to marnowanie miejsca na ogród.
3. Jeżeli działka sąsiaduje z ruchliwą ulicą, najlepiej wybudować nasz dom w głębi terenu, aby można było stworzyć izolującą strefę zieleni.
Zaprojektowanie ciekawego i pełnego pomysłów ogrodu z charakterem nie będzie dla nas proste, dlatego warto powierzyć to zadanie odpowiednim fachowcom. Dzięki temu unikniemy wielu błędów i złego rozmieszczenia poszczególnych elementów w naszym ogrodzie. Dzięki temu później nie będziemy musieli przemeblowywać ogrodu na kilka następnych lat. Wiele osób woli jednak samodzielnie zaaranżować i urządzić przestrzeń swojego zielonego zakątka. W artykule poniżej podpowiemy jak się do tego zabrać rzeczowo i bez zbędnych pomyłek. Na samym początku nasuwa nam się najważniejsze pytanie, od czego zacząć? W jaki sposób uniknąć błędów? Po pierwsze, musimy narysować plan naszej działki, najlepiej w skali 1:100, gdzie 1 cm = 1 m, zaznaczając jej granice, dom i inne konstrukcje budowlane takie jak: szambo, studnia i instalacje, chodzi o przyłącza kanalizacyjne czy elektryczne. Zlokalizujmy i zaznaczmy na planie rosnące na terenie drzewa i krzewy. Następnym krokiem będzie ocena sytuacji, z perspektywy spoglądania na ogród z okien domu i z tarasu, po analizie wszystkie nasze notatki nanieśmy na plan. To co w jest widoczne w okolicach naszego sąsiedztwa, czyli brzydkie, uciążliwe lub zakłócające prywatność rzeczy i materiały, spróbujemy po prostu zasłonić. Natomiast to, co jest ładne lub przydatne np: otwarty widok, piękne drzewa u sąsiada, starajmy się wyeksponować, dzięki temu włączone elementy idealnie wpasują się optycznie w kompozycję.
Projektowanie ogrodu. Zasady naszej koncepcji
Najważniejszą kwestią, jest fakt, aby postarać się unikać nadmiernej różnorodności, głównie w doborze gatunków trwałych (drzew i krzewów). Aby wzmocnić efekt, nie powodując zbędnego chaosu, lepiej sadzić po kilka roślin tego samego gatunku. Ścieżki, tarasy, pergole, murki powinny być możliwie neutralne i zbudowane z jednolitego materiału. Lepiej łączyć ze sobą takie same wielkości elementów nawierzchni (płyty, kostka), niż urozmaicać je barwnymi wstawkami. Zastanówmy się, czego nam potrzeba, i jakie oczekiwania ma spełniać nasz planowany ogród. W zupełnie inny sposób urządzi ogród rodzina z małymi dziećmi, inaczej osoba, która prowadzi bogate życie towarzyskie, a jeszcze inaczej osoba starsza, która szuka spokoju i wyciszenia. Pomyślmy, co będzie dla nas najważniejsze. Z pewnością dla wielu rodzin duży trawnik nie tylko do gier i zabaw będzie praktycznym rozwiązaniem, cienisty kącik z ławką pozwoli nam na swobodne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi na wspólnych spotkaniach przy kawie Altana grillowa będzie idealnym rozwiązaniem w sezonie letnim, gdzie będzie można spędzać razem czas do późnych godzin, dodatkowo warzywnik i barwne oczko wodne czy kwiatowe rabaty również nadadzą swojego charakteru. Spróbujmy umieścić wszystkie swoje życzenia na planie, łącząc lub izolując od siebie funkcje w taki sposób, żeby nie kolidowały ze sobą. Nie zapominajmy o dobrej komunikacji z domem. Nie warto komplikować ani zmieniać przebiegu ścieżek czy kształtu rabat. Projektując swobodnie, wystarczy jedynie zachować płynność linii. Korony roślin również powinny nawzajem łagodnie przenikać między sobą. Ważna jest dobra proporcja między wolną przestrzenią a skupiskami roślin – powinny one być dobrze wyeksponowane i mieć wystarczający dostęp do światła. Ogród użytkowy wymaga połączenia z placem gospodarczym i dostępem do podjazdu. Miejsce grillowania czy trawnik do głośnych zabaw lepiej oddalić od okien sypialni , gdyż musimy pamiętać także o sąsiadach. Plac zabaw małych dzieci należy ulokować tak, by widać go było z miejsca, gdzie najczęściej przebywamy w domu, chodzi o kuchnię czy salon. Jeśli w domu mieszka z nami pies, żywopłot trzeba sadzić w odległości co najmniej 1 m od ogrodzenia.
Projektowanie ogrodu-łączenie funkcji
Nie zapominajmy też o najważniejszych zasadach projektowania naszego ogrodu. Powinien być on w pełni funkcjonalny i praktyczny, dlatego nie utrudniajmy sobie życia! Pamiętajmy, że o nasz ogród trzeba będzie odpowiednio dbać i regularnie go pielęgnować. Starajmy się w taki sposób poprowadzić wszystkie ścieżki, linię brzegową oczka wodnego oraz rozlokować pozostałe elementy ogrodu, żeby łatwo dało się tam dojechać, np. kosiarką do trawy. Bo jak wiadomo w sezonie letnim, musimy liczyć się z tym, że trawa na prawdę szybko rośnie i koszenie jej będzie niezbędnym zadaniem, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Rozplanujmy i ulokujmy wszystkie elementy naszego ogrodu, żeby można było swobodnie dostać się do każdej rabatki i dokonać na niej zabiegów pielęgnacyjnych.