W dzisiejszych czasach panuje duży szum na temat tego, jak ważne jest poświęcanie wystarczającej ilości czasu na sen dla zdrowia, szczęścia i wydajności. Warto więc przeanalizować jakie elementy powinna zawierać Twoja sypialnia aby zapewnić spokojny i twardy sen.
Dzielić

Dorośli spędzają więcej czasu w sypialni niż w jakimkolwiek innym pokoju w domu. Mimo to zarówno kupujący, jak i sprzedawcy często zwracają większą uwagę na kuchnie, łazienki, szafy i podwórza niż na tę istotną przestrzeń, w której zwykle spędzają ponad jedną trzecią swoich 24 godzin każdego dnia.
Kto spędza taki sam czas w kuchni czy salonie? Prawie nikt.

Mniej niż sześć godzin snu w ciągu jednej nocy może prowadzić do chorób – wyższego wskaźnika cukrzycy, otyłości, problemów sercowo-naczyniowych, a nawet krótszego życia.
Chociaż nie ma żadnej magicznej liczby określającej ilość snu, jaką należy uzyskać sugeruje się, że dorośli starają się spać średnio przez siedem do ośmiu godzin.
Kupujący i sprzedający powinni starać się urządzić swoją sypialnię, tak aby przyczyniła się do wysokiej jakości snu. Aktualizacja lub przebudowa pokoju oferuje jeszcze jedną korzyść. Otóż ładnie zaprojektowana sypialnia przyniesie w razie odsprzedaży domu więcej pieniędzy niż sypialnia bez tych dodatków. Podobnie jak w przypadku wynajmu.

Sprzedawcy, którzy chcą ulepszyć ten pokój, mogą skorzystać z poniższych kroków.

Łóżko w odpowiednim miejscu

Lokalizacja łóżka to kwestia indywidualna. Jeden woli aby łóżko znajdowało się z dala od wejścia do pokoju, aby zapewnić sobie komfort i ciszę, inny zaś preferuje łóżko przy oknie lub naprzeciwko okna aby budzić się przy wstającym słońcu. Pozwala to również cieszyć się najlepszym widokiem – zależnie od pory roku – pięknym, zielonym krajobrazem w lecie bądź iskrzącym lodem na szybie w zimie. Sugeruje się także połączenie łóżka z tapicerowanym zagłówkiem dla tych, którzy lubią siedzieć w łóżku i czytać; warto „ubierać” łóżko ozdobnymi poduszkami, kołdrą i prześcieradłem, aby je spersonalizować i uczynić bardziej przyjaznym do spania. Jest też wtedy milszym dla oka obrazkiem i stanowi nie tylko obowiązkowy mebel ale i dekorację.

Pomyśl o oświetleniu i hałaśliwych sprzętach

W niektórych przypadkach odradza instalowanie wpuszczanych kloszy, ponieważ przecinają sufit i nie są atrakcyjne do oglądania, gdy leży się w łóżku. Lepsze od lampek na stolikach nocnych czy kinkietów naściennych jest oświetlenie zadaniowe. Wiele osób lubi wieszać jedną dekoracyjną oprawę w centrum sufitu, aby uzyskać estetyczny efekt. Wrażliwi użytkownicy sypialni mogą docenić nowe bilogiczne żarówki LED które podobno pomagają regulować naturalny rytm dobowy organizmu poprzez produkcję hormonu melatoniny, który pomaga kontrolować wzorce snu i czuwania.
Przez lata naukowcy i pracownicy służby zdrowia wiedzieli o niebezpieczeństwie niebieskiego światła pochodzącego z niektórych urządzeń elektronicznych i niekorzystnie wpływającego na produkcję melatoniny. Jednak dopiero niedawno zasugerowano, że możesz poprawić odprężanie i zasypianie, wyłączając telewizory, smartfony i iPady co najmniej godzinę przed snem. Wyłączenie ich pomaga też wytrenować mózg, że sypialnia jest przede wszystkim miejscem do spania, a nie czuwania. Jeśli pokusa jest dla Ciebie zbyt wielka, możesz dla swojego dobra rozważyć przekształcenie głównej sypialni w strefę bez elektroniki. Sypialnie bez telewizorów i innych gadżetów elektronicznych są teraz bardzo pożądane. Ludzie zareagowali pozytywnie i umieszczają telewizory w innym pokoju lub salonie domowym.

Kojące kolory

Oczywiście kolor jest osobistą preferencją, ale eksperci od kolorów mogą udzielić wskazówek. Nie można powiedzieć, że jeden jest kojący dla wszystkich i sprawi, że człowiek poczuje się spokojny. Wielu uważa że kolory, które nie są ekstremalne, są bardziej kojące. Nie są ani zbyt odważne, ciemne, jasne ani intensywne. Raczej miękkie i uspokajające. W sypialni może sprawdzić się paleta bladych błękitów, zieleni, beży, szarości i bieli. Wbrew pozorom pościel w białych i lekkich kremach również ma lepszy wpływ na sen i może uspokajać. mówi
.

Komfort przede wszystkim

Jeśli pozwala na to wielkość pokoju, rozważ dodanie szezlongu, krzesła i otomany oraz stolików nocnych. Ponadto duży dywan lub wykładzina od podłogi do ściany może pomóc w tłumieniu hałasu i zapewnić ciepło pod stopami. Jeśli pokój znajduje się w takim miejscu, że otwiera się bezpośrednio na zewnątrz, tym bardziej zrób to. Wydaje się że to jedynie detale ale jak powszechnie wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Koniecznie zapewnij też dopływ świeżego powietrza zwłaszcza przed snem, trudniej zasnąć w dusznym i „nieświeżym” pokoju. Inne udogodnienia, które warto wziąć pod uwagę: kominek opalany gazem lub kłodami, zapewniający przytulność, dzieła sztuki dla oka i dobre miejsce do przechowywania, ponieważ byt dużo bałaganu niekiedy rozprasza.

Wydaje się to oczywiste, ale często pomijane: Twój materac, poduszki i prześcieradła mają duży wpływ na to, jak dobrze śpisz. A ponieważ nie wszystkie pościele są tworzone jednakowo lub działają tak samo dla wszystkich, będziesz musiał przejść trochę prób i błędów, aby stworzyć dla siebie najlepsze łóżko. Pamiętaj tylko, aby poszukać prześcieradeł, koców i kołder, które dobrze oddychają i odprowadzają wilgoć, aby się nie przegrzać. Dotyczy to również piżamy. Materac to jeden z głównych czynników które mogą pomagać nam w wysypianiu albo mocno utrudniać czerpanie korzyści z nocnego odpoczynku. Wszyscy znamy to uczucie kiedy przekładamy poduszki, wiercimy się ale ciągle jest coś nie tak. Materac często może być tego przyczyną. Za twardy, za miękki, skrzypiący… Musisz długo szukać aby znaleźć swój ideał.