Tapeta zadebiutowała przed wiekami jako tańsza alternatywa dla tkanin dekoracyjnych używanych przez bogatych właścicieli domów. W przeciwieństwie do tego, tapeta stanowi dziś luksusowe narzędzie do dekoracji. Podczas gdy medium nadal wchodzi i wychodzi ze stylu, wahadło zmieniło się teraz na tapetę, ponieważ coraz więcej właścicieli domów chce odcieni i wzorów wykraczających poza białe, beżowe i szare neutralne odcienie, które ostatnio dominowały w paletach wnętrz.

Ale to nie są delikatne kwiatowe lub paskowane wzory z przeszłości. Producenci tapet wprowadzili nowoczesne, czasem funky wzory, w tym kwiatowe wzory Andy’ego Warhola i motywy natury. Tapeta i konkretny wzór pozwala klientowi rozpocząć i zakończyć dzień w radosny sposób. Jednym z powodów wzrostu zainteresowania jest to, że tak wielu rzemieślników projektuje obecnie papiery przypominające wykwintne dzieła sztuki. Daje to właścicielom domów możliwość wzbudzenia zainteresowania niektórymi pokojami i zróżnicowania przestrzeni.
Obecnie wykonawcy wykorzystują tapetę, aby pozyskać kupujących dla swoich ekskluzywnych przestrzeni. Tapeta jest drogim, wysoce indywidualnym zabiegiem dekoracyjnym. Istnieje szansa, że ​​wybór może nie być odpowiedni dla każdego kupującego. Jeśli odsprzedaż znajduje się w planach w najbliższej przyszłości właściciela domu, powinni mieć plan też na ewentualne usunięcie.

Aby pomóc kupującym lub sprzedawcom, którzy są zainteresowani wykorzystaniem tapety jako uzupełnienia wnętrza, tak by pomieszczenia nie wyglądały na przestarzałe, przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących produktów, trendów i technik.

Wybór pokoju

Większość projektantów zgadza się, że tapeta może być ekscytującą alternatywą dla urozmaicenia kilku pomieszczeń – z umiarem. Zbyt dużo tapet powoduje, że dom oszałamia, podobnie jak malowanie każdego pokoju na inny, dramatyczny odcień. Najczęściej tapeta jest stosowana w wejściach, jadalniach i sypialniach głównych

Wiele osób woli ograniczyć papier do dwóch pokoi na głównym piętrze dwupiętrowego domu. W jednopiętrowym domu lub mieszkaniu ​​dobrze jest wydrukować jeszcze kilka obszarów, o ile sąsiednie pokoje przepływają razem z tym samym kolorem farby, co eliminuje „gryzienie”.

Ze względu na typowo mały materiał kwadratowy pokój jest najpopularniejszym miejscem do wykorzystania w tym celu. W przypadku jadalni sugeruje się aby wybrać elegancką tapetę aby wyglądała ciekawie i wyjątkowo. Wybierz uspokajający wzór i kolor dla głównej sypialni, w której celem jest relaks i spanie. Decyzja zastosowaniu tej dekoracji w dowolnej przestrzeni zależy zarówno od pomieszczenia, jak i wzoru. Uwielbiasz obrazki wprost z dżungli, ale możesz nie chcieć leżeć w łóżku i wpatrywać się w nie.

Pomieszczenie, w którym tapeta wydaje się najmniej pożądana, to kuchnia, szczególnie gdy jest wypełniona atrakcyjnymi szafkami, urządzeniami i kafelkami. Jest również mniej stosowana w łazienkach z powodu potencjalnego uszkodzenia przez parę i wodę, chociaż niektóre papiery winylowe i komercyjne mogą się utrzymywać w dobrym stanie.

Rozmieszczenie i kolor

Mimo że projektanci i właściciele domów nadal stosują tapetę na wszystkich czterech ścianach pokoju, stosowanie jej na pojedynczej ścianie akcentującej to rosnący trend. Jest to zwykle widoczne za łóżkiem, na suficie lub wokół kominka, aby przełamać kolor. Z pewnością należy unikać używania tapety pod poręczami krzeseł lub jako obramowania pokoju, co datuje wygląd.
Można nadać tapecie nowego charakteru, używając jej w sposób, w jaki niekoniecznie oczekiwany. Można pomyśleć nieszablonowo i zainstalować pasek pionowo lub poziomo, pokroić go w kwadraty lub trójkąty, tworzyć niepowtarzalne wzory lub używać go na meblach.

Wiele wymiennych tapet samoprzylepnych jest teraz dostępnych w większej liczbie wzorów i kolorów, a często w niższej cenie niż tradycyjne papiery. Mogą dobrze pracować dla miłośników majsterkowania, ale nie pozostaną raczej w swoich domach lub mieszkaniach przez dłuższy czas.
Wydaje się, że żaden pojedynczy kolor nie został uwzględniony, ale rośnie preferencja dla tęczy nasyconych odcieni, a nie jasnych neutralnych jeśli chodzi o tapety. Podkreślić trzeba, że ​​odważne wybory kolorystyczne mogą obejmować jeden lub dwa pokoje. Choć mogą tracić teraz faworytów, neutralne nadal mają swoje stałe miejsce w sercach kupujących, zwłaszcza gdy wzory są małe lub w połączeniu z dobrą fakturą. Gdy nie będzie można znaleźć dokładnie pożądanego koloru, wielu producentów tworzy niestandardowe, zamówione kolorowe papiery.
Wzór i skala.

Ponadgabarytowa, odważna geometria i kwiatowe wzory należą do najpopularniejszych nowości, które przyćmią drobne, słodkie odbitki. Jednak odważny wygląd wymaga pewnej dyskrecji. Ostrzega się przed używaniem takich wzorów za telewizorem lub na ścianie, przed którymi bezpośrednio właściciele domów spędzają dużo czasu.

Innym popularnym trendem jest stosowanie naturalnych motywów i malowideł ściennych, szczególnie w jadalniach. W podobny sposób cyfrowy druk obrazów o dużych rozmiarach i symulacje naturalnych materiałów – od słojów drewna po kamienie prążkowane – zyskał na popularności ostatnimi czasy. Właściciele domów mogą teraz kupować standardowe obrazy z półki lub zamieniać swoje wysokiej jakości zdjęcia w okładziny ścienne. Ułatwia to klientom też zamawianie online i samodzielne instalowanie produktów bez wklejania tapet. Potem mogą łatwiej je zdjąć.

Tekstura

Dzisiejsze papiery ozdobne są wykonane z różnych tekstur, takich jak szmatka z trawy, skóra, winyl, jedwab, len, zamsz, a nawet masa perłowa, tworząc emocje i przeciwdziałając płaskości większości lakierów. Niektóre tekstury są wplecione w metaliczny papier, więc w tle widać połysk.
Nowe oddychające pokrycia ścienne mają na celu poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach, a wiele firm oferuje informacje na temat ich pozyskiwania. Możliwe że niedługo zobaczymy ich więcej, choć wciąż jest to bardzo niszowy rynek.