
Urządzamy garaż
Zapewne każdy posiadacz samochodu marzy o przestronnym garażu. W jaki sposób urządzić tę przestrzeń, tak aby była komfortowa w użytkowaniu, praktyczna, bezpieczna i dopasowana do naszych potrzeb? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania zastosować. Dobry plan to podstawa naszego działania. Zanim więc przystąpimy do budowy, bądź też remontu naszego garażu, musimy przemyśleć, w jaki sposób przeprowadzimy całą inwestycję. Warto wziąć pod uwagę najważniejsze czynniki, czyli lokalizację obiektu, charakter działki, ilość dostępnego miejsca na podjazd, a także konstrukcję bramy garażowej oraz sposób jej montażu.
Garaż łączony z domem, czy raczej osobno?
W przypadku nowych domów jednorodzinnych zadajemy sobie ważne pytanie, czy garaż powinien być wkomponowany w bryłę budynku czy też jako osobny obiekt? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Plusem garażu łączonego z domem jest przede wszystkim oszczędność miejsca, a także wykorzystanie znajdującej się nad nim przestrzeni na cele mieszkalne. To również wygoda i komfort użytkowania, bowiem do pomieszczenia stanowiącego integralną część budynku łatwo można się dostać bez problemu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Wady tego typu inwestycji to przede wszystkim ograniczenie powierzchni użytkowej naszego domu oraz wykonanie dodatkowych wykopów i izolacji przeciwwilgociowej, gdy garaż zbudowany jest np: w suterenie. Najważniejszą kwestią jest, jeśli garaż i pomieszczenia mieszkalne będą rozdzielone termicznie, bo w mieszkaniach panuje zazwyczaj wyższa temperatura. Należy też pamiętać, że ogrzewanie garażowej powierzchni mija się z celem, ponieważ przy otwieraniu bramy całe ogrzane powietrze będzie uciekało na zewnątrz, podwyższy nasze stałe koszty. Jeżeli dysponujemy dużą działką, garaż, możemy zlokalizować garaż jako obiekt wolnostojący. Wówczas jego powierzchnia użytkowa może być zdecydowanie większa, a dodatkowo poza samochodem, swobodnie schowamy w nim różne akcesoria. Następną wadą będą wyższe koszty takiej inwestycji, a dodatkowo konieczność załatwienia dodatkowych formalności, czyli pozwolenia na budowę lub zgłoszenie budowy.
Odpowiednio dobrana brama
Tak, jak w przypadku domu niezbędnym elementem są drzwi zewnętrzne, tak w przypadku garażu tym elementem jest brama. Powinna być ona dość łatwa w obsłudze, praktyczna, bezpieczna a zarazem energooszczędna. Przede wyborem konkretnego rodzaju konfiguracji musimy przede wszystkim sprawdzić naszą przestrzeń na podjeździe. Jeżeli jest jej niewiele, bądź też budynek usytuowany jest blisko ulicy, najlepiej sprawdzi się brama segmentowa. Jej podzespoły poruszają się w pionowych prowadnicach i są chowane pod stopem. Dzięki takim rozwiązaniom mamy oszczędność miejsca, co dodatkowo pozwala nam na zaparkowanie samochodu bezpośrednio przed garażem. Garaż również możemy wykorzystać do przechowywania np. rowerów, motocykla lub kosiarki. Łatwy dostęp, bez potrzeby otwierania całej bramy, uzyskamy dzięki zastosowaniu instalacji segmentowych górnych z drzwiami przejściowymi lub też segmentowych bocznych z możliwością częściowego otwarcia. Pod uwagę należy wziąć ekonomiczność wyrobu. Jeśli garaż nie jest połączony z naszym domem, wystarczy brama bez ocieplenia. W przypadku przestrzeni garażowej, która jest wkomponowana w bryłę budynku konieczne będzie jednak rozważenie parametrów termicznych. Chodzi o to, że gdy brama nie jest dostatecznie ciepła, to wnętrza łatwo będą się wychładzać, co z kolei przełoży się na znacznie większe rachunki za ogrzewanie. Producenci wykorzystują różnorodne rozwiązania, które zwiększają termoizolacyjność konstrukcji. Duże znaczenie ma grubość pancerza, ale również pozostałe elementy, jak np. wypełnienie paneli pianką poliuretanową oraz użycie uszczelek między segmentami.
Dobry montaż to podstawa
Brama będzie cieplejsza, im niższy będzie jej współczynnik przenikania ciepła. Pamiętajmy, że nawet najwyższej jakości materiał nie będzie jednak spełniał swojej funkcji, gdy zostanie w niewłaściwy zamontowany.Trzeba też mieć na uwadze, że to właśnie dobry montaż jest ostatnim etapem inwestycji w bramę garażową, drzwi czy okna. W przypadku bramy, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację tych miejsc, które generować mogą straty ciepła – a więc centralnych przestrzeni, gdzie konstrukcja styka się ze ścianą oraz posadzką. Najlepiej skorzystać z porad i usług fachowych ekip montażowych, które są rekomendowane przez cenionych producentów na rynku. Oni z pewnością wybiorą dla nas najlepsze rozwiązania. Dobry instalator powinien być wyposażony w profesjonalne narzędzia i materiały izolacyjne, dzięki czemu praca przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, a my będziemy mogli cieszyć się z użytkowania trwałego i funkcjonalnego garażu.
Wyposażenie garażu – co powinno się w nim znaleźć?
To zależy, bowiem własny garaż to nie tylko wygodne parkowanie samochodu. To także możliwość do stworzenia małego domowego warsztatu, gdzie z dala od codziennych obowiązków możemy w spokoju pomajsterkować, lub też samodzielnie wykonać drobne naprawy i modernizacje.Dokonując zatem wyboru pomiędzy obiektem wolnostojącym, a znajdującym się przy budynku, dobrze jest także wziąć pod uwagę wyznaczenie odpowiedniej przestrzeni na stół (lub blat) warsztatowy oraz na rozmieszczenie szafek i półek na narzędzia. Na rynku możemy znaleźć wiele dostępnych w pełni wyposażonych warsztatowych szafek modułowych, w których możemy umieścić m.in. klucze płaskie, nasadki, wkrętaki, bity, młotki czy pilniki. Dobrze zaaranżowany i wyposażony garaż to duża wygoda w życiu codziennym, ułatwia nam korzystanie z ogrodu i warsztatu.Garaż to najtrafniejsza inwestycja, która pozwala w przyszłości na zaoszczędzenie pieniędzy.