Łazienka w naszym domu odgrywa bardzo ważną rolę w codziennych czynnościach domowych. Decydując się na wykończenie łazienki, często musimy liczyć się z dużymi kosztami, jednak należy pamiętać, że będziemy z niej korzystać przez wiele lat, dlatego lepiej nie oszczędzać przy jej urządzaniu.

Przy urządzaniu łazienki inwestorzy często skupiają swoją uwagę głównie na wyborze płytek, ich kolorze i fakturze. Tymczasem, aby łazienka została urządzona według naszego gustu, należy zwrócić uwagę na szereg zupełnie innych czynników, o których należy pomyśleć już przy etapie projektu. Przede wszystkim konieczna będzie analiza naszych przyzwyczajeń i potrzeb. Już sama ilość osób korzystających z łazienki, przekłada się chociażby na liczbę ręczników i szlafroków, które trzeba zamieścić. Łazienka dużej rodziny i ta w mieszkaniu samotnej osoby mogą mieć tą samą kolekcję płytek ściennych, ale pomieszczą inną ilość kosmetyków, rzeczy do prania czy urządzeń wymagających podłączenia do zasilania. Należy zwrócić uwagę, czy nasi domownicy są lewo, czy praworęczni. Ma to duże znaczenie w przypadku użytkowania wielu sprzętów, np: niejedna kobieta, podczas suszenia i układania włosów, może naprawdę się irytować, jeżeli gniazdko elektryczne będzie umieszczone ze złej strony. Wybór odpowiedniej szczoteczki też ma znaczenie. jeżeli wybieramy elektryczne, to ważne, gdzie będą przechowywane (na blacie przy umywalce, czy ukryte w szafce) i ile przewidzieć gniazdek, aby nie zostać z nieestetycznymi rozgałęziaczami i zaplątanymi kablami. Warto także skupić swoją uwagę, czy domownicy są przywiązani do konkretnej marki kosmetyków, bowiem niektóre płyny do kąpieli czy szampony są sprzedawane w dużych pojemnikach. Z tym może być problem, przy źle dopasowanej wielkości półek (np. w prysznicu) wtedy kosmetyki nie zmieszczą się, a wówczas trzeba będzie przelewać je do mniejszych opakowań, co będzie dla nas uciążliwe.

Często jest tak, że makijaż wykonujemy w łazience, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiedniego oświetlenia przy lustrze. W doborze pomoże nam tzw. współczynnik oddawania barw CRI – kinkiet przy lustrze o CRI poniżej 80 sprawi, że makijaż perfekcyjnie wyglądający w łazience, w świetle dziennym może nas rozczarować. Im wyższy współczynnik CRI tym lepiej, ale już przy CRI na poziomie 90 uzyskamy efekt makijażu, który wykonujemy w świetle dziennym. Makijaż w łazience to nie tylko dobrze dobrane oświetlenie, ale także konieczność wyznaczenia odpowiedniego miejsca na odłożenie kosmetyków podczas malowania się, o czym często wiele pań zapomina. Dobierając lustro i rozmieszczając oświetlenie należy także wziąć pod uwagę ilość domowników. A co z dylematem przy wyborze wanny czy prysznica Na czym należy się skupić przy doborze tych elementów. Kabina prysznicowa otwierana na zewnątrz często wybierana jest ze względu na łatwość czyszczenia, jednak zostawiając po prysznicu otwartą kabinę, woda ścieka i zalewa nam podłogę. Nie martwmy się tym, bowiem producenci mają na to kilka rozwiązań:
– możemy wybrać kabiny z drzwiami przesuwnymi, które uchylają się do czyszczenia
– dobrym wyborem będzie wybór drzwi wahadłowych lub otwieranych do środka.
– wielu producentów oraz szklarzy oferuje także powłokę ułatwiającą spływanie wody, co niweluje zacieki, ułatwia mycie i sprawia, że szkło dłużej jest błyszczące

A jeżeli decydujemy się na wannę, w przyszłości możemy również dodać do niej parawan. Wówczas baterię dobrze jest umieścić przy dłuższym boku wanny, aby parawan mógł się złożyć na ścianę. Osoby, które lubią długie, gorące kąpiele zapewne ucieszą się z lustra z efektem anty pary. Niezbędny będzie także wentylator mechaniczny, i tu także warto zdecydować się na osobny włącznik, dzięki temu szum nie będzie nam przeszkadzał. Mokre ręczniki nawet w pochmurne, letnie wysuszy nam z kolei grzejnik z dodatkową grzałką elektryczną. W sezonie grzewczym funkcjonuje tak samo jak standardowy grzejnik drabinkowy, poza sezonem możemy podłączyć go do prądu, żeby dosuszyć pranie czy podnieść temperaturę przed kąpaniem małego dziecka. Sprzątanie łazienki dla każdego zazwyczaj nie jest ulubioną czynnością, dlatego warto zdecydować się na podwieszany sedes, który ułatwi nam mycie podłogi lub taki bez wewnętrznego kołnierza, gdzie jest mniej zakamarków wewnątrz misy. W miejscach narażonych na bezpośrednie chlapanie wody i zacieki z mydła świetnie sprawdzą się płytki ze wzorem. Jasny, gładki gres na podłodze będzie wyglądał z pewnością atrakcyjnie, ale będzie na nim widać każdy włos i pyłek. Dobrym wyborem mogą być płytki z imitacją drewna, na pewno będą bardziej praktyczne od jednolitych, jasnych kolorów.Pamiętajmy także, że podłoga w łazience nie powinna być śliska. Dobry nastrój o poranku zapewni nam możliwość posłuchania muzyki, przy porannej toalecie. Na rynku są dostępne głośniki, które można wbudować w sufit, a nawet lustra z Bluetooth, dzięki którym włączymy z naszego telefonu ulubioną muzykę. Jeżeli mamy problem ze zbyt długim przesiadywaniem w łazience dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie w niej zegara, który może być ciekawym elementem dekoracyjnym a dodatkowo uratuje nas przed spóźnieniem do pracy.

Oczywiście, dla wszystkich osób kluczową sprawą jest wielkość łazienki, bowiem nieraz trzeba iść na wiele kompromisów. Po dokładnej analizie naszych przyzwyczajeń i codziennych potrzeb łatwiej będzie ustalić priorytety. Jeżeli posiadamy w mieszkaniu lub domu dużą kuchnię, możemy zdecydować się na umieszczenie w niej pralki, dzięki temu uzyskamy miejsce na dodatkowe szafki, większą wannę czy lepiej zaaranżowaną przestrzeń. Wielu architektów największe pole do popisu ma przeważnie w przypadku dużych metraży łazienek, ale to właśnie małe przestrzenie, w których każdy centymetr jest na wagę złota, są prawdziwym wyzwaniem – profesjonalny fachowiec pomoże uniknąć niepotrzebnych błędów, wniesie nowe spojrzenie na projektowaną przestrzeń, rozwiąże szereg problemów technicznych i funkcjonalnych, dzięki, którym nasza łazienka stanie się praktyczna i poręczna.