Jeżeli mamy to szczęście i mieszkamy w domu jednorodzinnym, możemy cieszyć się dodatkowym pomieszczeniem jakim jest taras. Jednak samo zbudowanie tarasu nie wystarczy, trzeba go jeszcze urządzić, i to w taki sposób, aby pasował do ogrodu. Poniżej podpowiadamy jak urządzić taras i jak go można w praktyczny i funkcjonalny sposób połączyć z ogrodem.

W jaki sposób połączyć taras z ogrodem
Położenie tarasu wynika przede wszystkim z ustawienia naszego domu na działce. Zwykle lokalizuje się go:
– jak najdalej od ulicy, ponieważ jeżeli jest ruchliwa, zmniejszy nam to nadmiar hałasu.
– większość z nas lokalizuje taras w części działki osłoniętej przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów.
– jak najdalej od głównego wejścia do domu
– w miejscu, z którego jest najbardziej atrakcyjny widok na ogród i dalsze otoczenie
– z dala od śmietnika, kompostownika i wiaty na samochód, w celu zniwelowania nieprzyjemnych zapachów

Nijaki, świecący pustką taras trzeba włączyć w kompozycję ogrodu. Taras jest jednym z przemyślanych sposobów otwarcia domu na otoczenie. Dlatego, tak ważne jest, aby parter domu był umieszczony najniżej jak tylko się da w stosunku do otaczającego go terenu. Najlepiej, jeżeli taras będzie położony na tym samym poziomie co reszta działki. Wtedy wystarczy posadzić wokół tarasu piękne rośliny, by w naturalny sposób stworzył on całość z otaczającą go przestrzenią. Często jednak w naszych domach taras zbudowany jest powyżej powierzchni ogrodu i niczym platforma widokowa znajduje się w górze tuż nad otoczeniem. Taki taras można połączyć z resztą działki np: łagodną skarpą, którą możemy otoczyć licznymi roślinami i szerokimi, tworzącymi duże płaszczyzny stopniami schodów. Spełnienie wielu wymogów wynikających z usytuowania tarasu na działce i nasłonecznienia nie zawsze będzie możliwe. Jeżeli nasza działka usytuowana jest wjazdem od południa, Umiejscowienie tarasu za domem spowoduje, że będzie on oświetlony jedynie światłem północnym. Jeśli natomiast działka jest dość szeroka, taras można umieścić przy jednej z elewacji bocznych ścian domu. Na wąskiej działce być może jedynym miejscem na taras będzie przód domu. Aby taki taras stał się dla nas kameralnym miejscem wypoczynku, konieczne będzie zastosowanie przesłon zarówno od strony wejścia, jak i ulicy. Czasami warunki zabudowy każą ustawić dom z dala od ulicy, a wtedy taras zostanie usytuowany w głębi działki. Gdy działka jest niewielka, na ogród i taras z tyłu domu pozostanie już niewiele miejsca, dlatego tak jak w pierwszym przypadku trzeba będzie umieścić go od frontu domu.

Rośliny i bariery przeciwsłoneczne na tarasie

Taras powinien pełnić funkcję kameralnych rodzinnych spotkań oraz dyskusji ze znajomymi. O ile na dużych działkach otwarta przestrzeń i widok na ogród są jak najbardziej wskazane i nie burzą wrażenia intymności, o tyle na działkach małych, położonych blisko ulicy i sąsiadów trudno o zachowanie swobody. Możemy temu zaradzić, osłaniając taras na przykład drewnianymi, wiklinowymi albo bambusowymi panelami albo jeszcze lepszym sposobem będzie zakrycie go za posadzonymi wokół krzewami i wysokimi drzewami. Takie panele uchronią nas przed wiatrem. Już na etapie projektowania warto dodatkowo pomyśleć o dachu, który również będzie chronił nas przed deszczem. Niezadaszony taras można przysłonić markizą albo żaglem przeciwsłonecznym.Również świetną barierą przed nadmiernym nasłonecznieniem będą rośliny szybko rosnące, na przykład kokornak wielkolistny, powojnik pnący, winorośl japońska albo winorośl właściwa (potocznie zwaną winogronem).

Jakie wybrać meble na taras?

Niezastąpionym elementem w wystroju tarasu są meble. Pamiętajmy, że dobór odpowiednich mebli powinien współgrać z tymi, które znajdują się wewnątrz domu. W sklepach mamy do wyboru bardzo duży asortyment mebli ogrodowych. Przed zakupem trzeba przemyśleć kwestię, jakie będą najlepiej pasowały do naszego tarasu. Najpopularniejsze, to te najtańsze, które są lekkie i łatwe w utrzymaniu. Również meble z tworzywa sztucznego będą dobrym pomysłem.Oferta kolorystyczna jest bogata, jednak decydując się na ich zakup weźmy pod uwagę jakość materiału, z którego je wykonano oraz wybierajmy te ciemne kolory, dzięki temu unikniemy wielu zabrudzeń. Często te tanie meble nie są najlepszej jakości: nogi krzeseł wyginają się pod większym ciężarem, a cała powierzchnia szybko może wyblaknąć na słońcu. Na rynku jest też duży wybór mebli drewnianych. Duży plus to to, że są stabilne i trwałe. Wykonane są zazwyczaj z drewna sosnowego, świerkowego, olchowego, dębowego, akacjowego oraz z drewna egzotycznego i to z tego drzewa meble należą do najtrwalszych. Jeśli zdecydujemy się na meble ogrodowe drewniane nie zapominajmy o ich dodatkowej impregnacji i konserwacji. Możemy też zdecydować się na meble metalowe. Robione z aluminium, stali lub żeliwa, są zdecydowanie trwałe i stabilne. Przy wyborze mebli z metalu miejmy na uwadze konieczność zakupu dodatkowych poduszek na krzesła i ławki, bowiem nikt z nas nie chce siedzieć na rozgrzanym czy schłodzonym metalu.
Inną propozycją są meble z rattanu. Szczególnie ładnie prezentują się one na tarasach. Pamiętajmy jednak, że meble z rattanu nie są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego nie wystawiajmy ich na deszcz. Obok stołu, krzeseł czy leżaków na tarasie przyda się również pojemna skrzynia do przechowywania narzędzi i akcesoriów do pielęgnacji roślin lub wielu akcesoriów wypoczynkowych, jak poduszki czy koce. Ciekawym pomysłem będą skrzynie pełniące jednocześnie funkcję stolika. Na tarasie warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie, wtedy będzie można z niego korzystać także późnym wieczorem.
Obecnie stosowane się lampy naścienne, niedużej mocy, by nie oślepiały, ale jedynie łagodnie rozpraszały ciemność. Powinno się instalować wyłącznie lampy przeznaczone do montażu na zewnątrz budynku – nawet jeśli taras jest solidnie zadaszony. Można też wykorzystać popularne dzisiaj lampki solarne.