
W jaki sposób urządzić oczko wodne?
Zaprojektowanie i wybudowanie oczka wodnego to nie lada wyzwanie dla wielu miłośników ogrodów. Dzięki odpowiednim materiałom i zaplanowanej realizacji zadań zgodnie z zaleceniami w bardzo krótkim czasie będziemy mogli cieszyć się z pięknego i efektownego zbiornika wodnego. Nie można także zapomnieć o doborze odpowiednich roślin wodnych, które urozmaicą i wzbogacą całość oczka wodnego.
Jakie materiały możemy wykorzystać przy aranżacji oczka wodnego?
Wykładzina z założenia będzie stanowić barierę, przed którą nie przedostanie się woda. Oczko wodne można wybudować także z betonu, kamieni lub cegły, jednak najpopularniejszym i często wybieranym materiałem na wyłożenie dna naszego zbiornika jest specjalna folia. Materiał należy dobrać w taki sposób, biorąc pod uwagę funkcje, jakie zbiornik ma pełnić oraz dodatkowo oczekiwane walory estetyczne. Materiał do budowy oczka będzie decydował o jego wytrzymałości, szczelności i możliwościach dopasowania do danego ogrodu. Jeśli do założenia oczka wodnego wykorzystujemy specjalną folię, warto pamiętać o wcześniejszym rozłożeniu jej w nasłonecznionym miejscu. Dlaczego? Ogrzana folia będzie bardziej elastyczna, dzięki czemu łatwiej będzie można z nią pracować.Ściany na dnie powinny być pod lekkim kątem odchylone od pionu, dzięki czemu zimą lód będzie wypychany ku górze. Krawędzie należy odpowiednio wypoziomować, aby zapobiec przelewaniu się przez nie wody. Z gotowego dna usuwa się zbędne korzenie, kamienie, i wszystkie elementy,które mogą podziurawić folie. Podłoże izolacyjne (poliester lub włókna szklane) będą dobrą ochroną dla folii, równie dobrze sprawdzi się też warstwa piasku (dosyć gruba, sięgająca kilkanaście centymetrów).Podczas wykopywania dna w naszym oczku należy przy brzegu uformować półki, na których później będzie można umieścić rośliny. Ponieważ konstrukcja musi być solidna i wytrzymała, a ziemia dobrze ubita, ważne jest aby przed zabiegiem dokładnie rozplanować układ półek oraz wykopać ściśle określony kształt, co sprawi, że później nie trzeba będzie dosypywać nigdzie ziemi i łatać wgłębień. Pierwszą półkę zakładamy na głębokości 15-20 cm, natomiast następną na głębokości 30-40 cm.
Kiedy wyposażyć oczko wodne w rośliny?
Kiedy folia nam się już odpowiednio ułoży i naciągnie pod ciężarem nalanej wody, można zacząć urządzać górne balkony dla roślin, czyli wysypać je piaskiem lub gliną. Następnym etapem jest posadzenie wybranych roślin i napuszczenie wody do prawie gotowego oczka. Zużytą ilość należy zapisać i dodać do objętości, którą zużyliśmy wcześniej. Dodatkowo, by poprawić jakość wody i wspomóc pielęgnację stawu, można zastosować wkład torfowy do oczka. Wtedy cenne minerały będą trwale przenikały bezpośrednio do wody. Rośliny sadzimy na specjalnych półkach przygotowanych wewnątrz zbiornika, między kamieniami lub w ruchomych koszach. Intensywnie rosnącą roślinność lepiej umieścić w pojemnikach cięższych zrobionych np. z rur betonowych, a dodatkowa specjalna mata z kieszeniami zapobiegnie zsuwaniu się piasku i żwiru z dna naszego oczka. Wystarczy przymocować ją specjalnymi szpilkami do powierzchni, które dostępne będą w każdym sklepie ogrodniczym. Kieszenie u dołu wypełnia się specjalnym związkiem chemicznym, w którym sadzi się rośliny, rozkłada na brzegu i ostatecznie zanurza. Efekt końcowy sprawia, że nasze rośliny wyglądają bardzo naturalnie i estetycznie.
Jakie dobrać rośliny do oczka wodnego?
Oprócz walorów estetycznych należy zadbać o zdrowy, zrównoważony system ekologiczny. Konieczne będzie wtedy umieszczenie w stawie roślin rosnących na rożnych głębokościach, tych produkujących tlen i roślin pływających, które ograniczą nadmiar przenikającego do wody światła. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku niektórych popularnych roślin, jak np. często wybierane lilie wodne, należy unikać ruchomej wody, bowiem te kwiaty nie przyjmują się w wodotryskach i fontannach. Jeśli z przyczyn niezależnych od nas nie możemy natychmiast posadzić roślin w wybranym miejscu, należy przechowywać je w chłodnym, ciemnym i wilgotnym miejscu, maksymalnie do pięciu dni. Jako docelowe pojemniki dla roślin wodnych możemy zastosować donice i kosze z wykonanymi otworami, wyścielane matą kokosową lub jutą.Jeżeli to możliwe, to najlepiej posadzić rośliny bezpośrednio do gruntu. Podłoże powinno być w proporcji 2:1:1 ziemia + glina + torf . Następnie umieszczamy je w pojemniku, a roślinę wsadzamy lekko pod skosem i obficie, kilkakrotnie ją podlewamy. Górną powierzchnię pojemnika należy zasypać ciężkim i dobrze przepuszczalnym materiałem (odpowiedni do tego będzie np: żwir, drobne kamyki, grys), pod którym powinny znaleźć się jedynie systemy korzeniowe (nigdy części zielone, łodygi czy liście). Donice należy umieścić w wodzie w wybranym miejscu, jednak należy pamiętać o odpowiednim dobraniu głębokości dla poszczególnych gatunków roślin.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hodowli rybek?
Oczko musi być odpowiednio duże, aby mogło pomieścić ryby, które będą mogły spokojnie pływać. Nie należy wpuszczać ryb od razu po wlaniu wody, tylko należy odczekać kilka dni. Najważniejsze, aby przed wpuszczeniem ryb do oczka wodnego, warto sprawdzić jakość wody. Najpierw zamknięty worek z rybami należy ułożyć na powierzchni wody na 15-20 minut, aby temperatura wody w worku wyrównała się z temperaturą w oczku wodnym. Ryb w oczku wodnym nie może być zbyt dużo, ponieważ wszystkie dopiero urosną. Na 1000 litrów wody powinno przypadać maksymalnie 80 cm długości ryb.A co z pożywieniem? Ryby karmimy tylko specjalnym pokarmem i nie należy przesadzać z jego dawkami. Najpopularniejsze ryby,które nadają się do hodowli w oczku wodnym to gatunki różanki, słonecznicy, strzelby potokowej, złote rybki czy karpie koi.