Zanim zaangażujesz się w remont dużej łazienki, musisz odpowiedzieć na kluczowe pytanie: wolnostojąca czy wbudowana? Mowa oczywiście o wannach.

Spójrzmy prawdzie w oczy, wolnostojące wanny są bardziej godne podziwu, niezależnie od tego, czy lubisz design nowoczesny czy vintage. Były bardzo popularne w ostatnich latach, ponieważ są nie tylko cudowne, ale większość z nich jest zaprojektowana dla osób, które chcą cieszyć się długą, komfortową kąpielą. Stanowią wyrazisty wzór w pomieszczeniu i są w niewiarygodnej różnorodności kształtów i rozmiarów, co pozwala dostosować styl łazienki do trójnika.
Z drugiej strony wbudowane wanny mają pewne praktyczne zalety, zwłaszcza w mniejszych przestrzeniach, w których obecnie mieszka wielu z nas. Pasują one lepiej do większości łazienek i często są łatwiejsze w użyciu i czyszczeniu.
Rzućmy okiem na zalety i wady obu opcji. Nie każda opcja nawet najładniejsza jest dla wszystkich i dla każdej łazienki. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoją przestrzeń i zastanowić się, co będzie najlepsze. Nasz przewodnik oferuje dla Ciebie wszystko, co musisz wiedzieć, aby podjąć właściwą decyzję.

Wanny wolnostojące

Ach, przepiękna wolnostojąca wanna. Trudno to ominąć – te wanny wyglądają bardzo elegancko. Przyciągają uwagę, natychmiast skupiając na sobie wzrok po wejściu do łazienki. W niektórych przypadkach mogą być nieco niepraktyczne, ale fani wolnostojących wanien wybaczą wszystko inne za sam ich wygląd.

Plusy
Wolnostojąca wanna pasuje do każdego stylu. Od klasycznej stopy po nowoczesny kształt jajka – nie ma ograniczeń co do różnorodności wolnostojących wanien. Nie są ograniczone koniecznością dopasowania między ścianami lub płytkami, więc ich projektanci mogą być bardziej kreatywni z kształtem.

Większość osób, które wybierają wolnostojącą wannę, robi to ze względu na wygląd. Jest wyjątkowy i stanowi oświadczenie, które często kojarzy się z luksusem – nie bez powodu większość wysokiej klasy ośrodków spa będzie wykorzystywać wolnostojące wanny.

W porównaniu do wbudowanej wanny wolnostojąca wanna jest bezbolesna w instalacji. Zamiast dekoratora i wykonawcy, prawdopodobnie wystarczy hydraulik.

Wolnostojące wanny pozwalają na bardziej kreatywne wykorzystanie przestrzeni. Chcesz wannę bezpośrednio pod stylową lampą na środku pokoju? Dlaczego nie! Podczas gdy wbudowane wanny mogą potrzebować dwóch lub więcej ścian do zainstalowania, z wolnostojącymi wannami wszystko jest do przejścia!

Wady
Wanny wolnostojące są generalnie droższe niż wanny do zabudowy, nawet biorąc pod uwagę instalację. Jest tak, ponieważ są bardziej skomplikowane w budowie.

Wanny wolnostojące mogą być bardzo ciężkie, często wymagają wzmocnionej podłogi. To prawda, że ​​można kupić modele z włókna szklanego, ale są one mniej popularne i mogą być droższe. Są również na ogół większe, co oznacza, że ​​ważą więcej po napełnieniu wodą.

Jeśli chcesz połączyć prysznic z wanną, wybierz wbudowaną wannę. Możliwe jest zainstalowanie prysznica w wolnostojącej wannie, ale zwykle jest to niewygodne i wymaga zasłony. Niektóre są wyposażone w małe ręczne urządzenie do spłukiwania, więc jeśli będziesz z niego zadowolony, wszystko będzie dobrze.

Wanny wolnostojące mają mniej opcji pod względem dostępnej przestrzeni do przechowywania niż wanny do zabudowy. W wolnostojącej wannie po prostu nie ma półki, na której można postawić szampon lub świece. Problem ten można jednak złagodzić, kupując ruchomą półkę.

Niektóre z wanien są zbyt wysokie, aby pochylić się nad krawędzią, co stanowi problem, zwłaszcza gdy chcesz wykąpać małe dziecko lub zwierzę jak psa
.

Wbudowane wanny

Stara i niezawodna. Wbudowana wanna nadal jest ulubionym z wielu wyborów ze względu na jej praktyczność. Nie zmieniamy również wyglądu: dzięki odpowiedniej konstrukcji wbudowana wanna może mieć tyle samo piękna, co wanna wolnostojąca.

Plusy
Pomimo zwiększonej dostępności tańszych wanien wolnostojących, wbudowane wanny będą na ogół tańszą opcją. Zależy to oczywiście od modeli i łazienki w którą trzeba ją wmontować.

Wbudowane wanny będą bardziej ekonomiczne. Siedzą w jednej linii ze ścianą, więc zwykle są schowane. Wolnostojące wanny zazwyczaj wymagają przestrzeni wokół nich, więc mają tendencję do korzystania z przestrzeni nieco mniej wydajnie. Jeśli masz małą łazienkę, możesz wybrać wbudowaną wannę.

Ponieważ wbudowane wanny są montowane równo ze ścianami, będą oferować znacznie więcej miejsca do przechowywania. Na przykład, półki można zamontować na ścianach obok wbudowanych wanien. Będziesz mógł położyć tam produkty do kąpieli i pod prysznic.

Instalacja sanitarna do wanien wolnostojących może być nieco skomplikowana i zwykle wymaga uruchomienia nowej instalacji rurowej, podczas gdy wiele łazienek ma już instalacje hydrauliczne do wbudowanych wanien. Ponadto hydraulika wanien wolnostojących jest trudna do ukrycia i może być nieco nieestetyczna. Dzięki wbudowanym wannom hydraulika jest schowana pod samą wanną i niewidoczna.

Minusy:
Oczywiście umiejscowienie tych wanien nie jest tak elastyczne, jak w przypadku wolnostojących wanien. Wbudowane wanny zostaną przesunięte na boki pokoju, a wiele będzie musiało być umieszczonych w rogu.

Nie ma tylu opcji wyboru dla wbudowanych wanien. Oznacza to, że wbudowane wanny muszą polegać na swoim otoczeniu, stylu, niepowtarzalnym wyglądzie.

Pomimo możliwej potrzeby nowej instalacji wodociągowej, wolnostojące wanny nadal ułatwiają instalację niż wbudowane. Wbudowane wanny wymagają uszczelnienia, montażu, a często stworzenia ramki. Wolnostojące wanny nie wymagają żadnej z tych rzeczy.

Choć sprowadza się to do osobistego gustu, w wolnostojącej wannie jest coś, co przyćmiewa nawet najbardziej stylowe zabudowania. We wbudowanej przestrzeni w wannie nie ma nic, co można by porównać z wrażeniem jakie mogą wywołać wanny wolnostojące.

Zgodne z Twoją wizją

Ostatecznie wybór jest osobisty. Jeśli masz wystarczającą przestrzeń i lubisz wygląd wolnostojącej wanny, zechcesz przeoczyć wady i wybrać bardziej stylową opcję. Jeśli chcesz praktyczności i prostoty wbudowanej wanny, nie rozpaczaj. Istnieje wiele możliwości i możesz znaleźć coś, co będzie pasować do Twoich wizji.