Ciasne i ciemne pomieszczenia sprawiają, że czujemy się nieswojo, a wejście do jaśniejszego, przestronnego pokoju może natychmiast podnieść na duchu.
Nie ma powodu, dla którego mała kuchnia nie mogłaby emanować poważnym stylem i wydawać się bardziej przestronna niż jest w rzeczywistości. Kuchnia dowolnej wielkości może wydawać się pojemna, jeśli poznasz i zastosujesz kilka prostych sztuczek projektowych, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń.

Wiele kuchni w obszarach miejskich w dużych miastach zwłaszcza w kawalerkach lub mieszkaniach o niewielkich metrażach są bardzo małe. Dużo z nich jednak to jedne z najbardziej atrakcyjnych kuchni w okolicy, odzwierciedlające zarówno stylowe życie w mieście, jak i genialne rozwiązania oszczędzające miejsce.
Istnieje bowiem wiele sztuczek projektowych, aby stworzyć iluzję większej przestrzeni i zmaksymalizować każdy metr kwadratowy.

Kolor i wzory geometryczne

Zmiana koloru Twojej kuchni to tania, prosta aktualizacja, która natychmiast sprawi, że przestrzeń stanie się większa. Białe kuchnie są modne i jest to najlepszy kolor do wizualnego otwarcia przestrzeni.
Jeśli chcesz wybrać coś jaśniejszego, żółty może stworzyć przyjazną, słoneczną kuchnię, nadając wiejski klimat nawet w środku miasta.
Zielony to kolor, który symbolizuje świat przyrody i spokój. Jasnozielony i turkusowy to modne odcienie i idealne kolory do dodania akcentów białej kuchni. Uzupełnij ten wygląd delikatnymi zielonymi roślinami lub kompozycjami kwiatowymi.

Geometryczne wzory są obecnie bardzo modne w sztuce i aranżacji wnętrz. Instagram jest wypełniony geometrycznymi wzorzystymi obrusami, dywanikami, kocami i poduszkami, które są idealne do małej kuchni, ponieważ możesz użyć tych wzorów, aby stworzyć iluzję większej przestrzeni, jednocześnie sprawiając, że Twoja kuchnia wygląda jak prosto z magazynu o projektowaniu wnętrz.
Wzorów można użyć do zaakcentowania małej kuchni, ale nie przesadzaj – jeśli użyjesz zbyt dużo wzorów, możesz sprawić, że mała przestrzeń będzie przepełniona i zbyt zajęta.

Wzory geometryczne mogą przyciągać wzrok w pionie lub wzdłuż, aby stworzyć wrażenie dłuższej, wyższej kuchni. Płytki metra miejskiego mogą dać poczucie otwarcia najmniejszego obszaru. Grube czarne linie między płytkami metra dają złudzenie, że kuchnia jest większa.
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zmianę płytek kuchennych, geometryczny bieżnik podłogowy może zapewnić ten sam efekt wizualny.

Wstaw lustro i odbijające przedmioty

Lustra są znane z tego, że sprawiają, iż pokój wydaje się bardziej przestronny. Zdumiewające jest to, jak wiele osób używa lusterek tylko w sypialni lub łazience, a nie wpadło na to, aby używać lusterek w kuchni.
Ogromne lustro pokrywające jedną ścianę może wyglądać wyjątkowo efektownie, zwłaszcza gdy odbija się od niego stół lub blat kuchenny, który przylega do niego.
Możesz również użyć lustrzanych odbić lub lustrzanych szafek, aby stworzyć tę samą iluzję.

Oprócz lusterek inne odblaskowe powierzchnie mogą również sprawić, że kuchnia będzie większa.

Rozważyć możesz:
Płytki szklane
Błyszczące podłogi
Farbę o wysokim połysku
Urządzenia ze stali nierdzewnej
Błyszczące szafki

Pożegnaj bałagan, przywitaj minimalizm

Minimalistyczny wygląd dobrze sprawdza się w tworzeniu iluzji większej przestrzeni w kuchni. Unikaj ozdobnych, nadmiernie dekoracyjnych detali i zachowaj swobodny wygląd na długich liniach wzroku a pokój wyda się bardziej przestronny.

Jeśli ustawisz przedmioty tak, iż będzie widać, że nie masz wystarczająco dużo miejsca na wszystkie swoje rzeczy w kuchni, przestrzeń będzie wyglądać na ciasną i małą. Przestrzegaj zasady, aby upewnić się, że powierzchnie kuchenne są zawsze czyste i że każdy przedmiot w kuchni ma miejsce do przechowywania. W małej kuchni musisz być bezwzględny w stosunku do przedmiotów, których nie używasz, i przekazać je komuś albo pozbyć się go bez skrupułów.

Zdejmij uchwyty szafek i użyj zaczepów push/click lub zintegrowanych uchwytów z boku drzwi szafek, aby stworzyć o wiele bardziej przestronną i elegancką małą przestrzeń. Nie złapiesz też ubrania na klamkach drzwiowych – to takie denerwujące w wąskiej kuchni!

Ukryj to co niepotrzebne i dodaj coś od siebie

Jeśli przeprojektowujesz kuchnię, możesz zwolnić miejsce do pracy, wbudowując kuchenkę mikrofalową w szafki i utrzymując piekarnik i strefę gotowania razem w jednej ustawionej strefie.
Użyj kuchennego „garażu” na małe urządzenia, który pozwala trzymać urządzenia takie jak toster i mikser podłączone do sieci, ale ukryte. Oczyszczone powierzchnie kuchenne natychmiast sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej jasna, przestronna i estetyczna.

Osobiste akcenty w kuchni odzwierciedlają twoją osobowość i sprawiają, że korzystając z tej przestrzeni każdy czuje się jak w domu. Nie przesadź jednak, bo zbyt wiele dziecięcych obrazów i nowatorskich magnesów turystycznych przyklejonych do lodówki oraz małe bibeloty na parapecie sprawią, że mała kuchnia będzie zbyt zabałaganiona i bardziej klaustrofobiczna.
Wybierz swoje ulubione ozdoby i ułóż je na półce i opraw dowolne specjalne dla Ciebie dzieła sztuki. Modna tablica lub siatka może również tworzyć pojedyncze miejsce na notatki (po co brudzić lodówkę), dając poczucie porządku i więcej przestrzeni.

Oświetl szafki

Oświetlenie jest niezbędne do stworzenia pozornie większej kuchni. Im więcej światła, tym większa będzie przestrzeń. Naturalne światło jest lepsze, więc jeśli masz możliwość zamontowania świetlików lub szklanych drzwi, sprawi to, że Twoja kuchnia natychmiast wyda się większa.
Ewentualnie dodaj światła pod szafkami ściennymi lub u podstawy jednostek podłogowych. Upewnij się, że nie używasz abażuru, który zmniejsza ilość światła. Reflektory są idealne do uzyskania maksymalnego światła.