Odpukiwanie w drewno (koniecznie niemalowane) to przesąd mający przynieść szczęście. Przypadkowo również drewniane podłogi zwiększają szanse, że oferta spodoba się większej liczbie kupujących i zwiększy jej wartość. Rzadko kiedy można znaleźć mieszkanie czy dom, w którym choćby w jednym pomieszczeniu czy korytarzu nie byłoby drewnianej podłogi, bądź podłogi imitującej drewno.

Zwiększona wszechobecność podłóg drewnianych w domach odzwierciedla ich długoterminową trwałość, naturalny charakter i ciepło, niskie ryzyko alergenów oraz zakres wyborów estetycznych, które pasują do prawie każdego wystroju. W rzeczywistości drewniana podłoga może odgrywać główną rolę w wystroju każdego pomieszczenia.

Ponieważ instalowanie i odnawianie podłóg drewnianych jest kosztownym przedsięwzięciem, właściciele domów powinni dokładnie rozważyć wszystkie możliwości. Kierując klientami przygotowującymi domy do sprzedaży lub po prostu odnawiającymi lub kupującymi, którzy przeprowadzają burze mózgów na temat remontów, warto udzielić im informacji na temat współczesnych trendów w projektowaniu podłóg drewnianych i ulepszeń produktów.

Szerokość i długość

W ostatnich latach producenci udostępnili szersze płyty – do 24 cali, co może zwiększyć koszty. Żadna szerokość nie jest lepsza niż inna; zależy to od estetyki i budżetu. Ze względu na większy zakres szerokości właściciele domów mogą tworzyć wszelkiego rodzaju ozdoby – od tradycyjnych po współczesne i wszystko pomiędzy – oraz uzyskać jednolity wygląd. Węższe szerokości wyglądają bardziej tradycyjnie, podczas gdy szersze deski zapewniają bardziej nowoczesną estetykę. Szersze deski/panele podłogowe dają również mniej szwów i mogą wyglądać lepiej w rozległych przestrzeniach. Niektórzy projektanci sugerują mieszanie szerokości w celu uzyskania nowatorskiego wyglądu, choć wadą może być efekt inny od oczekiwanego.
Modne są też dłuższe deski, czasem 10 stóp długości, które są idealne do dużych przestrzeni. Krótsze deski mogą wyglądać na nierówne, zwłaszcza jeśli ziarno nie jest spójne. Odbarwiają się też inaczej, tworząc różnorodny wygląd, który może być nieatrakcyjny, ponieważ jest zbyt pełny.

Gatunki i odcienie

Dąb – a zwłaszcza biały dąb domowy – pozostaje najpopularniejszym wyborem, ponieważ jest twardym materiałem, który można wielokrotnie szlifować i dobrze przyjmuje wykończenia i kolory. Drugim ulubionym wyborem wciąż pozostaje orzech, a mniej popularne jest drewno miękkie, takie jak hikora, buk i sosna. Dla współczesnego klimatu sugeruje się często jesion lub klon.

Jeśli chodzi o odcień drewna większość skrajności minęła, niezależnie od tego, czy jest to najciemniejszy heban, który ma tendencję do ujawniania każdego zadrapania i kawałka psiej sierści, czy najlżejszy biały i najjaśniejszy szary styl skandynawski, które były ostatnio popularne. Aby uzyskać bezpieczny, ponadczasowy wygląd, który spodoba się największej grupie sugeruje się właścicielom rozważenie ciepłego odcienia miodu lub niestandardowego koloru opracowanego przez profesjonalistę. Nowe wykończenia dzisiaj mogą pomóc w utrzymaniu, tak że odcienie nie zmieniają koloru na żółty lub różowy z upływem czasu, co robiły jeszcze w nie tak dalekiej przeszłości.

Cechy dekoracyjne

Dekoracje czy wizualizacje takie jak medaliony i obramowania, są passe, z wyjątkiem bardzo tradycyjnych domów i niektórych pokoi lub korytarzy. Lepszym sposobem na spersonalizowanie drewnianej podłogi jest układanie desek w kształcie szewronu lub sześciokąta, wykonanych z pasujących do siebie małych parkietów z twardego drewna. Podobne paski ułożone w kwadratowe kafelki – popularne w latach 50. i 60. – powracają wśród niektórych właścicieli domów, choć w większej skali 24 na 24 cale. Teksturę można również wprowadzić poprzez ręczne skrobanie lub szczotkowanie drutem. Aby odtworzyć drewnianą podłogę, można używać drewna w innych miejscach do koordynacji, takich jak ściany, zagłówki sypialni lub we własnych projektach mebli. Minusem każdej personalizacji jest to, że zawęża pulę potencjalnych nabywców.

Technika wykonywania podłogi

Właściciele domów mają dziś więcej opcji, jeśli chodzi o wybór desek. Lite drewno można wielokrotnie szlifować na miejscu lub przed jego zainstalowaniem. Występuje również w niezliczonych gatunkach. Konstrukcja podłogi składa się z wielu warstw oklein z twardego drewna sklejonych ze sobą i ściśniętych, aby poprawić stabilność, dzięki czemu drewno nie rozszerza się i nie kurczy tak bardzo, jak lite drewno, szczególnie przy wilgotnej pogodzie. Grubość górnej warstwy decyduje o częstotliwości szlifowania i jakości płyty. Kolejną zaletą jest to, że można go przykleić do betonowej płyty, dzięki czemu jest popularny w wieżowcach wielorodzinnych. Każdy typ może być wstępnie wykończony lub dostosowany na miejscu. Barwienie na miejscu daje znacznie większą kontrolę nad odcieniem ale potrzebujesz wtedy wykwalifikowanego wykonawcy, aby uzyskać określony odcień. Cena zależy od kilku czynników, od jakości drewna po umiejętności producenta i wykonawcy drewna.

Dawno minęły czasy, kiedy właściciele domów musieli opuszczać swój dom (lub pokój) na kilka dni z powodu szkodliwych produktów o zapachu poprzednio używanych do uszczelniania podłogi. Wiele wykończeń dzisiaj szybko wysycha i są one lepsze dla środowiska dzięki mniej lotnym związkom organicznym. Więcej kupujących preferuje matowy lub o niskim połysku, a nie o wysokim połysku, co również ujawnia mniej niedoskonałości i brudu. Jeśli ważne jest silne światło słoneczne, kupujący powinni upewnić się, że produkt zapewnia ochronę przed światłem ultrafioletowym, aby drewno nie blakło. Warto w niektórych przypadkach skonsultować się z ekspertem od podłóg w celu oceny stanu drewnianej podłogi przed podjęciem projektu odnowienia lub wymiany.