Cele się zmieniają; blaty wykonane z importowanego granitu i prysznice wyłożone sprayami, które bez końca strzelają wodą od stóp do głów, nie są już na szczycie listy życzeń wszystkich właścicieli domów. Zrównoważone funkcje to najnowszy trend przyciągania kupujących. Domy sprzedawane z niskoprzepływowymi toaletami i prysznicami, wielopłaszczyznowe okna, elektryczne stacje ładowania i blaty kuchenne wykonane z z miejscowych kamieni są tym, co sprawia, że ​​namawiają dziś przyszłych właścicieli.

Klienci są zainteresowani zrównoważonym rozwojem i chcą więcej takich funkcji w swoich domach – i to nie tylko tysiącletnie prośby o nie. Prawie każda grupa wiekowa chce oszczędzać pieniądze, oszczędzać energię i zużycie wody oraz usuwać toksyny z powietrza, którym oddychają. Zmniejszenie rachunków za media jest często czynnikiem napędzającym, ale wielu też chce postępować właściwie.
Dobrą wiadomością jest to, że istnieją niezliczone kroki, które właściciele domów mogą podjąć, a koszt zrównoważonego działania może być niewielki, dodając dodatkowe 5% do 10% ceny zakupu. Jednym ważnym zastrzeżeniem, które należy przypomnieć klientom, jest to, że zwrot z inwestycji może nie być natychmiastowy i zależy zarówno od kosztu zakupu i instalacji produktu lub systemu, jak i klimatu w okolicy.
Oto 10 wskazówek, które sprawią że dom będzie bardziej zrównoważony pod wieloma względami:

Rozmiar i energia

Niezależnie od tego, czy zaczynasz od nowa, czy dodajesz coś do gotowego obiektu mieszkalnego konieczne jest przeanalizowanie potrzeb i próba zmniejszenia. Rozmiar można kontrolować, w przeciwieństwie do pogody. Mądrzejszy prawie zawsze oznacza mniejszy bez poświęcania użyteczności lub zachwytu. Jednym ze sposobów jest posiadanie małych sypialni. Grunt jest zarówno aktywem, jak i zobowiązaniem, ponieważ wymaga konserwacji. Wybierz dokładnie to, co według ciebie będzie potrzebne, i nie więcej

Coraz bardziej docenia się znaczenie terminu energia ucieleśniona. Ilość energii zużywanej przez wszystkie procesy związane z produkcją budynku zależna jest od materiałów wydobywczych po przetwarzanie zasobów naturalnych oraz produkcję, transport i dostawę produktów. Ważne jest, aby właściciele domów pytali budowniczych i architektów, co z tym zrobią i jak zamierzają utrzymać energię ucieleśnioną na niskim poziomie. Jedną strategią jest stosowanie wyłącznie materiałów pochodzących z lokalnych źródeł i przetworzonych, które nie muszą podróżować po całym świecie. Inną kwestią jest uproszczenie budowy, aby montaż komponentów nie wymagał dużo energii. Kupując od lokalnych dostawców, bardziej prawdopodobne jest znalezienie kogoś, kto szybo przybędzie i naprawi coś co nie może czekać w długiej kolejce do fachowców.

Izolacja i ogrzewanie

Pierwszym krokiem, który powinien zrobić właściciel domu przed wprowadzeniem zmian w domu, jest przeprowadzenie audytu energetycznego w celu zmierzenia wydajności systemów domowych. Podczas audytu prawdopodobnie uszczelnić można dom przez uszczelnienie szczelin wokół okien, drzwi i wpuszczonych świateł. Słabo izolowane okna należy wymienić na okna wielopłatowe. Kolejnym krokiem powinna być poprawa izolacji ścian, poddasza i piwnicy, w oparciu o wartość R dla obszaru domu. Każdy dom wybudowany przed 1990 rokiem powinien mieć zaktualizowany system ogrzewania i chłodzenia. Geotermalna gruntowa pompa ciepła lub powietrzna pompa ciepła, która jest elektryczna, pomagaja zminimalizować węgiel z zużycia energii w budynku. Ciasny dom w zimnym klimacie powinien mieć także wentylator odzysku ciepła, który zapewnia świeże powietrze, aby utrzymać dom w „zdrowiu”. Programowalny inteligentny termostat jest przydatny, aby oszczędzać więcej energii, ponieważ poznaje wzorce właścicieli domów i obniża temperaturę, gdy ich nie ma.

Architektura krajobrazu i zużycie wody

Ponieważ koszty kształtowania krajobrazu stale rosną, właściciele domów są bardziej świadomi, że zrównoważone wybory przetrwają dłużej i będą wymagały mniej wody i konserwacji. Rodzime rośliny, przepuszczalne kostki brukowe, i wszystkie systemy nawadniania kroplowego zużywają wodę. Należy również wziąć pod uwagę lokalne kody. Na przykład Seattle zaktualizowało swój kod wody deszczowej w 2016 r., aby wymagać złagodzenia wody deszczowej na nieruchomości zamiast natychmiastowego zrzutu na ulicę lub do kanalizacji. Rozmiar rozwoju decydują o tym, co można i trzeba zrobić. Często stosujemy strategie, które obejmują zielone dachy, sadzarki bioretencji lub ogrody deszczowe, przepuszczalne kostki brukowe i beton oraz odpowiednio ocenione miejsca. Oprócz parowania zużycia wody, architektura krajobrazu z dużymi cieniami drzew może blokować światło słoneczne i zmniejszać potrzebę klimatyzacji. Drzewa muszą być sadzone po prawej stronie domu do pracy, najlepiej na zachód, i wystarczająco daleko od domów w obszarach podatnych na pożary, które obecnie wymagają niektórych lokalnych przepisów.

Oświetlenie

Naturalne światło dzienne jest najtańszą formą światła i powinno być zmaksymalizowane w nowych konstrukcjach i remontach. Ale jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, preferowanym wyborem są diody LED. Produkty oznaczone gwiazdką Energy Star zużywają co najmniej 75% mniej energii i działają 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Oprócz oszczędności pieniędzy najnowszej generacji diody LED oferują inne korzyści. Oddają kolory bardziej realistycznie niż poprzednie generacje i mogą prawie pasować do żarowych kolorów światła, szczególnie gdy ich pomiar wynosi co najmniej 3000 kelwinów lub więcej. Niektóre żarówki LED, takie jak żarówka NorbSlEEP Norb, mogą pomóc w modulowaniu rytmu dobowego organizmu, aby ludzie lepiej spali. Inne, jak te produkowane przez ellumi z zastrzeżoną technologią Vital Vio, zapobiegają rozwojowi bakterii i pleśni, eliminując potrzebę chemicznych środków czyszczących.